Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗдравјеВо тренд...

Бактериските инфекции се втората водечка причина за смрт во светот, тврди нова студија

Бактериските инфекции се втората водечка причина за смрт во светот по срцевите заболувања, според една голема студија, која ги именува Staphylococcus aureus (златен стафилокок) и пневмокок како две најсмртоносните бактерии.

Студијата, чии резултати беа објавени во магазинот Лансет, избра триесетина бактерии, најчести причинители на инфекции, а научниците се обидоа да проценат колку смртни случаи се поврзани со нив.

Оваа огромна истражувачка програма, финансирана од фондацијата „Бил Гејтс“, вклучува неколку илјади истражувачи од бројни земји ширум светот. Авторите заклучија дека „смртните случаи поврзани со проучуваните бактерии претставуваат втора водечка причина за смрт во светот“ по срцевите заболувања.

Од 7,7 милиони смртни случаи поврзани со бактериски инфекции, еден од осум се припишува на ефектите од Staphylococcus aureus и пневмококната инфекција. Овие податоци датираат од 2019 година, пред пандемијата на Ковид-19.

Од триесетте избрани бактерии, пет од нив предизвикуваат повеќе од половина од смртните случаи: златен стафилокок, ешерихија коли, пневмокок, клепселија пневмонијае и бацил пиоцијанин. Staphylococcus aureus е „главна причина за смрт од бактериска инфекција во 135 земји“, покажа студијата.

Сепак, пневмококните инфекции се најсмртоносни кај децата на возраст под пет години.

Истражувачите велат дека овие резултати се јасен показател дека бактериските инфекции се „итен приоритет“ во јавното здравје. Оттаму апелираат на ангажман за превенција од инфекции, помудро препишување на антибиотици, особено за да се избегне отпорност на овие лекови, како и поефикасна употреба на вакцините.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе