Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Користете го за време на циклусот: Ако имате болни менструации, пробајте домашен мелем против грчеви

Голем број на жени имаат многу болни циклуси и затоа често мора да земаат лекови за истите да ги ублажат.

Тоа може да биде сериозна пречка за секојдневниот живот бидејќи го отежнува функционирањето.

Ако сте од оние жени кои имаат многу болни менструации и секој месец страдаат од болни грчеви, тогаш пробајте го овој мелем кој можете сами да го направите, а кој ќе ја ублажи болката.

7 g восок

19 гр масло од шафран

40 капки есенцијално масло од жалфија

30 капки есенцијално масло од нане

20 капки есенцијално масло од касија

20 капки есенцијално масло од семе од чили

6 капки есенцијално масло од лаванда

Во еден сад измешајте ги восокот и маслото, па ставете го на пареа да се растопи и да се соедини. Се трга од пареа, се додаваат етеричниа масла, се меша и се остава да се олади. Додека е уште течно, истурете ја смесата во мал стаклен сад и оставете да се олади.

Користете го со едноставно нанесување на делот каде што ги чувствувате грчевите и многу брзо ќе ја почувствувате топлината и олеснувањето.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе