Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Добро размислете каде ќе го направите тоа: Сушењето алишта во затворен простор може да му наштети на вашето здравје

Доколку немате машина за сушење, овие постудени, дождливи денови сигурно не ве прават среќни.

Многу луѓе ја сушат облеката каде и да одат, на радијатор или на решетка за сушење, но експертите предупредуваат дека има една просторија во која никогаш не треба да ги сушите алиштата, пишува Д Сан.

Имено, експертите тврдат дека треба да избегнувате сушење алишта во спалната соба. Влажните алишта ја зголемуваат влажноста на воздухот за 30 проценти, зголемувајќи го ризикот од тешкотии со дишењето за време на спиењето и компромитирање на имунолошкиот систем. Како резултат на зголеменото ниво на влага, може да се зголеми и можноста за раст на мувла.

– Одржувањето влажни алишта во просторот за живеење не само што поттикнува појава на мувла и мувла, туку може да доведе до респираторни проблеми, а влажните алишта може да бидат и малку смрдливи. Спалната соба е една од собите во кои поминувате најмногу време, па со оглед на потенцијалните здравствени проблеми и проблеми со мувлата, подобро би било да ја држите настрана – велат експертите од In The Wash.

Грини од прашина може да се појават и во спалните соби бидејќи влажната облека создава влажна средина во која тие можат да растат. Покрај тоа, ако влагата ја исполни просторијата, може да дојде до кондензација, што пак може да предизвика гниење на дрвените структури.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе