23.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Само 15 минути: 5 причини зошто е доволен и краток тренинг

Изговорите дека немаме време да вежбаме обично се токму тоа – изговори. Дури и само 15 минути вежбање неколку пати неделно е доволно за драстично да влијае на вашето здравје.

Студијата објавена во плос оне го спореди ефектот од 45 минути трчање со краток тренинг од 10 минути (вклучувајќи само една минута спринт со висок интензитет).

По 12 недели, учесниците во двете експериментални групи покажаа исти подобрувања во кардиоваскуларното и метаболичкото здравје.

Вежбите со кратки интензивни интервали ги подобрија кардиометаболните здравствени индекси во иста мера како и традиционалниот тренинг за издржливост, и покрај петкратното намалување на обемот на вежбање и временската посветеност, заклучува студијата.

Кога станува збор за вежбање, понекогаш помалку е всушност повеќе. Подолу ви пренесуваме дополнителни здравствени придобивки поврзани со само 15 минути физичка активност дневно.

1. Ги подобрува когнитивните способности

Сè во човечкото тело е поврзано, а нашиот мозок има корист од вежбањето исто колку и нашите мускули. Студијата објавена во списанието Neuropsychologia покажа дека едноставното возење велосипед 10-15 минути резултира со 14 проценти зголемување на когнитивните способности.

Друг истражувачки проект побара од група студенти да одат на кратка прошетка (или некоја друга форма на лесни вежби како јога) која трае околу 15 минути. По прошетката, учениците имаа многу подобри резултати на тестот за меморија, а нивните мозоци покажаа зголемена поврзаност во мозочните региони одговорни за складирање и меморија.

2. Ја намалува желбата за нездрави грицки

Сè што е потребно за да се преполови потрошувачката на слатки и чоколади е кратка вежба. Учесниците во истражувањето прво се воздржуваа од сите слатки цели два дена, а потоа имаа пристап до чинија со чоколадо на дофат на раката додека извршуваа стресна задача.

Меѓутоа, откако брзо оделе само 15 минути, испитаниците изеле само половина од количината што ја консумирале другите учесници кои не вежбале.

3. Го подобрува менталното здравје

Општо е познато дека вежбањето може да го подобри расположението, но дали знаевте дека само 15 минути трчање е докажано дека помагаат во спречување на депресија? Трчањето 15 минути дневно (или еквивалент на поумерено вежбање) може да го намали ризикот од депресија до 26 проценти.

4. Го продолжува животниот век

Само 15 минути вежбање дневно може да изгледаат како најмалку што можете да направите кога станува збор за физичка активност, но само тој минимум сепак може да ви го продолжи животниот век за 3 години и да го намали ризикот од смрт за 14 проценти. Студијата, објавена во The Lancet, следела повеќе од 400.000 луѓе осум години.

Во споредба со учесниците кои воопшто не вежбале, оние кои вежбале во просек околу 90 минути неделно (или 15 минути дневно) имале 14 отсто намален ризик од смртност од сите причини и подолг животен век од 3 години. Ова се случува затоа што вежбањето влијае на нашиот циркулаторен систем, спречувајќи дијабетес тип 2 и многу други функции.

5. Го зголемува согорувањето на калориите

Не мора да поминувате цел ден во теретана за да добиете некои сериозни придобивки во согорувањето на калории и масти. Нешто помалку од 15 минути кревање тегови (околу 11 минути) три пати неделно резултира со исклучително зголемување на потрошувачката на енергија.

Ова значи дека учесниците продолжиле да согоруваат калории и масти дури и откако престанале да креваат тегови. Авторите на студијата заклучуваат дека околу 15 минути кревање тежина неколку дена во неделата може многу да ја спречи дебелината, дури и кај оние кои вообичаено водат претежно седентарен начин на живот.

Сето ова се доволни причини да одвоиме време за себе и да се движиме, било дома или во теретана.

Можеби ќе ве интересира

Кои се придобивките од пиењето кафе: омилениот пијалок на многу луѓе може да го намали ризикот од дијабетес

CENTAR MKD

89 нови лабораториски случаи Ковид 19

M T

СО ВОЗЕЊЕ ВЕЛОСИПЕД ДО ЗДРАВЈЕ – Благодарение на овие 7 активности, телото ќе ви биде благодарно, но и паричникот

M T

ВИТАЛЕН ЗА ЗДРАВЈЕТО – Ако ги забележите овие знаци, тогаш на вашето тело му недостасува магнезиум

M T

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

M T

Нема да верувате колку милениците позитивно влијаат на вашето здравје!

M T