29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Австриски политичар: Русите навикнаа да живеат во сиромаштија, санкциите се на штета на оние што ги воведоа

Лидерот на Слободарската партија на Австрија (ФПО) Херберт Кикл смета дека санкциите на ЕУ се поштетни за оние кои ги вовеле отколку за Русија.

Кикл во интервју нагласи дека е неопходно да се преговара со Русија.

„Потребна ни е плодна иднина заедно со Русија“, објасни тој и додаде дека мирот не може да се постигне со санкции и испорака на оружје.

„Русите се навикнати да живеат во сиромаштија. Таква ситуација не знаеме од Втората светска војна и обновата на земјата“, објасни тој. Кикл посочи дека стратегијата на санкциите на ЕУ предизвикува само огромна штета на европското население.

„Што се однесува до Украина, ЕУ и владата на Австрија се исто толку тврдоглави како и во однос на коронавирусот“, нагласи тој.

Можеби ќе ве интересира

743 санкции за брзо возење

M T

Украинската армија тврди дека десетици Руси загинале во борбите во Херсон

M T

237 санкции за брзо возење

M T

280 санкции за брзо возење

M T

Со т.н. ноќен радар 252 санкции за брзо возење на територија на цела држава

M T

205 санкции за брзо возење

M T