10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » руси
СВЕТ

Трите балтички земји воведуваат забрана за влез на Русите

M T
Летонија, Литванија и Естонија постигнаа начелен договор за ограничување на движењето на руските граѓани преку нивните граници со Русија и Белорусија, изјави естонскиот министер за...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украина: Им нанесовме голема штета на Русите на југот

M T
Украина вели дека им нанеле огромни загуби на Русите на југ. „Оперативната команда ‘Југ’ информира дека украинските вооружени сили уништиле 201 руски војник, 12 тенкови...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украинската армија тврди дека десетици Руси загинале во борбите во Херсон

M T
Украинската војска утринава соопшти дека убила десетици руски војници и уништила две складишта со муниција во борбите во регионот Херсон, центарот на контраофанзивата на Киев...
СВЕТ

Австриски политичар: Русите навикнаа да живеат во сиромаштија, санкциите се на штета на оние што ги воведоа

M T
Лидерот на Слободарската партија на Австрија (ФПО) Херберт Кикл смета дека санкциите на ЕУ се поштетни за оние кои ги вовеле отколку за Русија. Кикл...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украинскиот гувернер: Русите масовно го ограбуваат Северодонецк, одземаат дури и мебел

M T
Состојбата во окупираниот Северодонецк во источниот украински регион Луганск е на работ на хуманитарна катастрофа, а Русите масовно го ограбуваат освоениот град, изјави украинскиот гувернер...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украинско обвинителство: Русите убиja најмалку 340 деца

M T
Најмалку 340 деца се убиени во руските напади врз Украина, објавија од кабинетот на главната украинска обвинителка. Од почетокот на војната на 24. февруари година...
Uncategorized

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

M T
Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде еден ден откако рускиот претседател...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украина: Русите подготвуваат офанзива

M T
Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека руските сили се консолидираат во Лисичанск и подготвуваат офанзива во правец на Славјанск. Наведено е дека...
Војна во УкраинаСВЕТ

Русите: Се повлековме од Змискиот остров како знак на добра волја

M T
Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот остров во Црното Море. „ По завршените задачи, вооружените сили на Руската...
Војна во УкраинаСВЕТ

Русите го зазедоа Лисичанск, на украинските сили им е наредено да се повлечат

M T
Министерството за одбрана на Велика Британија денеска соопшти дека украинските сили продолжуваат да ја држат својата позиција во источниот град Лисичанск. Според извештајот, борбите најверојатно...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

M T
Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините „пресметани“ воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук, велејќи дека тоа е терористички чин....
Војна во УкраинаСВЕТ

Русите го контролираат поголемиот дел од Северодонецк

M T
Британското Министерство за одбрана објави нов извештај од своето разузнавање за ситуацијата во Украина. Во новиот извештај се наведува дека по повеќе од еден месец...
Војна во УкраинаСВЕТ

Велика Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како во 9 години војна во Авганистан

M T
Британското разузнавање го објави најновиот извештај за ситуацијата во Украина. Во првите три месеци од нејзината „специјална воена операција“, како што ја нарекува Русија, Русија...
Војна во УкраинаСВЕТ

Велика Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како во 9 години војна во Авганистан

M T
Британското разузнавање го објави најновиот извештај за ситуацијата во Украина. Во првите три месеци од нејзината „специјална воена операција“, како што ја нарекува Русија, Русија...
Војна во УкраинаСВЕТ

Убиен е украински новинар кој се борел против Русите

M T
Украинскиот новинар кој се пријавил во армијата по руската инвазија е убиен во борби во близина на североисточниот град Изум, изјави претседателот Володимир Зеленски во...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

Русите упаднаа во железарницата Азовстал

M T
Руските сили успеаја да пробијат длабоко во Азовстал во Мариупол и најверојатно ќе дејствуваат во внатрешноста на железарницата, соопшти Институтот за проучување на војната во...
Војна во УкраинаСВЕТ

Британски воени извори: Русите ќе се обидат да заземат уште два града

M T
Британски воени извори објавија дека веруваат оти Русија ќе се обиде да преземе уште два града во источна Украина, Краматорск и Северодонецк, пренесуваат светските агенции....