19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Макрон критикуван во Франција поради средбата со саудискиот принц

Францускиот политичар од Зелените, Јаник Џадот остро ја критикуваше одлуката на претседателот Емануел Макрон да приреди вечера за саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во Елисејската палата.

„Дали распарченото тело на новинарот Кашоги е на менито за Макрон и Мохамед бин Салман?“, на Твитер напиша Џадот, кандидат во првиот круг од претседателските избори претходно оваа година.

Нафтата и оружјето се на дневен ред, целосно спротивно на климатскиот хаос, мирот и човековите права, за што треба да се разговара, додаде пратеникот во Европскиот парламент.

Средбата беше критикувана и од левичарските политичари во Франција и од Амнести интернешенел.

Бин Салман е на својата прва европска турнеја по убиството на Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул во октомври 2018 година. Американските разузнавачки служби велат дека наредбата за убиството ја дал директно Бин Салман, кој цврсто ја отфрла одговорноста.

Можеби ќе ве интересира

Средба Османи – Касулидес

M T

Средба на Грковска со романската амбасадорка Аксинте: Унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање на антикорупциски политики

M T

Путин по средбата со Си Џинпинг: Ја цениме балансираната позиција на Кина за Украина

M T

Министерот Спасовски во Букурешт оствари работна средба со Огуз Серкант Акин, директор на Центарот за соработка во областа на спроведување на законот на Југоисточна Европа – СЕЛЕК

M T

Реализирана билатерална средба на министерот Спасовски со неговиот романски колега Боде, на која беа потпишани и два документа за зацврстување на соработката

M T

Грковска и Тренчевска на средба со Сојузот на борци од НОАВМ: Значајно е место на борците во општествениот живот, ги одржуваат сеќавањата на историските придобивки

M T