27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Свет

Германија се подготвува да прогласи алармантна ситуација

Германската влада се подготвува да прогласи алармантна ситуација поради гасот, во согласност со националниот план за вонредни состојби.

Државниот секретар во Министерството за економија и заштита на климата, Патрик Грајхен, ја подготвил енергетската индустрија за претстојниот чекор.

Министерството не ја потврди ниту пак ја негира информацијата, а според извештајот, компаниите од енергетската индустрија се подготвуваат за претстојното објавување на тревога.

Можеби ќе ве интересира

Германија го забрзува издавањето на работни дозволи за странци поради хаосот на аеродромите

M T

Германија досега и доставила на Украина оружје во вредност од 350 милиони евра

M T

Шолц: Германија сака гас од Сенегал

M T

На летовите кон и од Германија задолжителни маски и покрај олабавувањето на мерките

M T

Хабек: Германија направи голема грешка во однос на Украина

M T

Германијa: До крајот на годината ќе престанеме да увезуваме нафта од Русија

M T