19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Неколку трикови за полесно чистење: Ниту една жена не сака комплицирани процедури, а еве кои се решенијата

Чистењето во никој случај не е омилена активност, но секако е неизбежно барем еднаш неделно.

Она што може да ни помогне во овие моменти се едноставни трикови кои ни го олеснуваат овој процес и во исто време го оставаме домот апсолутно чист и уреден.

Пет кратки трикови
Истурете вотка во шише со спреј и испрскајте ги душеците, потпирачите за фотелја и аголните софи, како и потпирачите за кревет за да ги убиете бактериите и да спречите мирис. Пред да го ставите чаршафот и да го наместите креветот, не заборавајте да го оставите душекот да се исуши.

Посипете три лажици цимет на подот и потоа исчистете ги со правосмукалка. Циметот ќе се загрева во правосмукалката и ќе шири пријатен мирис цело време за време на чистењето.

Попрскајте ја дамката од кармин со лак за коса и оставете да делува до 10 минути. После тоа, нежно тапкајте ја дамката со влажна крпа за да се отстрани најголемиот дел од бојата, а остатокот лесно ќе се измие во машината за перење.

Доколку лакот ви се истури на тепихот, едноставно тапкајте ја дамката со крпа претходно натопена во медицински алкохол.

Ќе се ослободите од мрсните дамки на постелнината така што прво ќе втриете брашно во нив, кое ќе го впие вишокот маснотии, а потоа ќе ја измиете ткаенината во машина за перење.

Можеби ќе ве интересира

Брзи резултати со овие 6 трикови: Како да станете фит без гладување и вежбање

M T

Евтино и навистина делува: Со овие трикови ќе ги избелите забите со овошје

M T

Со овие едноставни трикови зачинете ја атмосферата во креветот за да ЗАБЛЕСКАТЕ

M T

Справете се со жештините во текот на летните ноќи: Со помош на едноставни трикови, вашата соба ќе биде МНОГУ ПОЛАДНА

M T

КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ДОМАШЕН ЛЕБ: Станете мајстор за месење со 8 едноставни трикови

M T

Со топлите денови доаѓаат и разни проблеми: Неколку едноставни трикови против мрсна коса

M T