Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Корисни совети: Следете ги овие правила и заштедете пари

Веројатно сè уште трошите повеќе отколку што треба и најмногу на непотребни работи. Експертите наведуваат неколку штетни навики кои треба да се сменат доколку сакате да издвоите пари и да ги средите вашите лични финансии.

Ова не е добра тактика бидејќи мораме често да менуваме помалку квалитетни работи и на крајот да трошиме повеќе отколку ако веднаш инвестиравме во нешто што се исплати. Поквалитетните работи заштедуваат пари на долг рок.

Не одложувајте и трошете пари на други работи. Одвреме-навреме треба да ги плаќате сметките, па направете го тоа кога ќе пристигнат, а она што ви останува потрошете го на лични задоволства.

Можеби изгледа поевтино да се купи во пекара, но кога ќе ги соберете сите сметки на неделно ниво, ќе сфатите дека грешите. Се разбира, понекогаш можете да си го дозволите тоа, но обидете се да носите оброци од дома.

Можеби ќе ве интересира

Следната година повисоки плати и пензии

CENTAR MKD

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

M T

Фејсбук воведува нова опција: Оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе бидат блокирани

M T

ОВОЈ ЗНАК ЌЕ СЕ ЗБОГАТИ ВО ОКТОМВРИ: Го чека голем прилив на ПАРИ

M T

Вози Велосипед! Почитувај ги сообраќајните правила и прописи!

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T