33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан се противи на ембаргото на руската нафта: „Тоа е атомска бомба за нашата економија“

Унгарија не може да ја поддржи сегашната форма на нов пакет санкции на ЕУ што вклучува ембарго за увоз на нафта, изјави денеска премиерот Виктор Орбан.

Орбан рече дека сегашниот предлог на Европската комисија за забрана на увозот на руска нафта ќе биде „атомска бомба за унгарската економија“, додавајќи дека е подготвен да преговара доколку види нов предлог што ќе ги задоволи унгарските интереси.

Европската Унија во средата предложи пакет најсилни санкции за Москва, но неколку источни земји изразија загриженост дека нема да имаат доволно време да се приспособат, иако дипломатите рекоа дека ќе им дадат рок на Унгарија и Словачка до 2023 година.

Орбан изјави за државното радио дека на Унгарија ќе и требаат 5 години и огромни инвестиции во рафинерии и цевководи за да го трансформира сегашниот систем, кој се потпира на околу 65 отсто од руската нафта.

„Точно знаеме што ни треба. Пред се, ни требаат 5 години за да го завршиме целиот овој процес. Година, година и пол не е доволно“, рече Орбан.

Можеби ќе ве интересира

Лидерите на Г7 сакаат да ја ограничат цената на руската нафта

M T

Орбан: Успеавме, Унгарија е изземена од ембаргото на руска нафта

M T

Орбан денеска ги најавува првите потези по воведувањето на вонредната состојба во Унгарија

M T

Путин: Отфрлањето на руската нафта – Економско самоубиство за ЕУ

M T

Француски функционер: Договор за ембарго на руската нафта е можен во текот на неделата

M T

Орбан: Хрватска ни го зема морето

M T