22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан: Не сум расист, туку антимиграциски политичар

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во Виена се сретна со австрискиот канцелар Карл Нехамер. На нивната заедничка прес-конференција Нехамер истакна дека длабокото пријателство меѓу Австрија и Унгарија им овозможува отворено и еднакво да разговараат за прашања за кои не се согласуваат.

Еден од нив, рече тој, е прашањето за нуклеарната енергија, а вториот е говорот на унгарскиот премиер во Романија. Во тоа време, Орбан зборуваше за „мешање на раси“ во Европа. Австрискиот канцелар нагласи дека ги отфрла сите форми на расизам и секое негово релативизирање. Тој додаде дека Австрија има посебна одговорност во овој поглед.

Тој ја истакна и важноста на соработката во борбата против илегалната имиграција и го прифати предлогот на Виктор Орбан да се одржи српско-унгарско-австриска конференција. Во текот на изминатите неколку дена, австриските медиуми и политичари извршија огромен притисок врз канцеларот да ги осуди изјавите на Орбан.

Орбан: Јас сум антиимиграциски политичар, не сакам мојата татковина да стане земја на имигранти

Орбан рече дека целосно се согласува со Нехамер за прашањето на расизмот, потсетувајќи на достигнувањата на Унгарија и на владината политика на нулта толеранција кон расизмот.

„Понекогаш можам да дадам двосмислени забелешки, но мојата изјава за мешани раси не се однесуваше на биолошки поглед. Тоа треба да се сфати само во културолошки и цивилизациски контекст. Мојот став е јасен – јас сум антиимиграциски политичар кој не сака неговата татковина да стане земја на имигранти“, рече тој и уште еднаш нагласи дека не зборува за прашање на раса, туку на култура и цивилизација.

Премиерот на Унгарија рече дека и во интерес на Австрија е Унгарија да ја заштити својата јужна граница. Орбан смета дека ЕУ мора да ја промени својата неуспешна стратегија во однос на војната во Украина.

„Без мир, ниту еден проблем не може да се реши и ЕУ ќе биде вовлечена во воена економија во услови на политичка нестабилност“, рече Орбан.

„Брисел не е наш шеф“

Одговарајќи на новинарско прашање за војната и санкциите, Орбан рече дека земјите-членки не се тие што го следат европското единство, туку тие самите го создаваат.

„Ние сме Европа. ЕУ не е во Брисел, туку во Виена, Будимпешта, Варшава, Берлин и Мадрид. Брисел не ни е шеф. Унгарија досега успеа да постигне договор за сите прашања за санкции, но наидовме на ѕид, а тој ѕид се нарекува гасно ембарго“, рече унгарскиот премиер.

Нехамер нагласи дека ниту Австрија не го поддржува предлогот.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ му врачи орден на Орбан: „На големиот пријател на Србија“

M T

Орбан: Санкциите против Русија може да ја доведат Европа на колена

M T

Орбан потпиша нов договор за гас со Русија

M T

Орбан: Воениот план на ЕУ не успеа

M T

Соработничка на Орбан поднесе оставка по неговата изјава дека е против мешање на расите

M T

Орбан денеска ги најавува првите потези по воведувањето на вонредната состојба во Унгарија

M T