Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Стејт департментот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај

Стејт департментот на САД во понеделникот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај поради зголемувањето на случаите на коронавирус и мерките за контрола на вирусот во Кина.

Во петокот, Стејт департментот објави дека персоналот кој не е итен би можел доброволно да го напушти конзулатот. Не е јасно зошто заминувањето на овие работници стана задолжително.

„Нашата промена во ставот ја одразува нашата проценка дека е најдобро да се намали бројот на нашите вработени и нивните семејства и да се намали нашето работење додека се справуваме со променливите околности на теренот“, соопштија од одделот во понеделникот.

Кина луто одговори на претходната наредба за доброволно заминување.

Најконтроверзната практика во Шангај беше да се одвојат ковид-позитивните деца од нивните родители. Оттогаш властите направија одредени отстапки. Стејт департментот во соопштението од понеделникот рече дека постои ризик од разделување на родителите и децата.

Шангај се бори со најлошата епидемија на Ковид-19 во Кина откако вирусот првпат се појави во Вухан кон крајот на 2019 година.

Наредбата на САД доаѓа откако кинеските власти во понеделникот почнаа да ги олеснуваат мерките за изолација во некои делови на Шангај, и покрај тоа што пријавија рекорд од повеќе од 25.000 нови случаи на Ковид.

Во вторникот, Шангај пријави 22.348 нови асимптоматски случаи на коронавирус и 994 симптоматски случаи за 11 април, соопшти локалната власт. Бројот на асимптоматски случаи е намален од 25.173 претходниот ден. Симптоматските случаи се зголемија од 914.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Заедно заштитени-вакцините делуваат – Караванот за информирање и вакцинација ќе посети 24 локации низ земјата

M T

Регистрирани се 81 новозаразени со коронавирус, нема починати лица

M T

Нов Зеланд ги укинува скоро сите мерки за Ковид-19

M T

Стејт департментот одобри продажба на авиони Ф-35 на Германија

M T

Стејт департмент: 25 милиони луѓе се жртви на трговија со луѓе во светот

M T

Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

M T