Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » стејт департмент
Свет

Стејт департментот одобри продажба на авиони Ф-35 на Германија

M T
Американскиот Стејт департмент одобри потенцијална продажба на борбени авиони Ф-35, муниција и соодветна опрема на Германија, во вредност од околу 8,4 милијарди долари, соопшти Пентагон....
Свет

Стејт департмент: 25 милиони луѓе се жртви на трговија со луѓе во светот

M T
Околу 25 милиони луѓе се жртви на трговија со луѓе ширум светот, објави американскиот Стејт департмент, додека државниот секретар Ентони Блинкен посебно укажа на хуманитарните...
Македонија

Стејт департмент: Македонија, Црна Гора и Бугарија донесоа суверени одлуки

M T
Стејт департментот по повод одлуката на Македонија, Црна Гора и Бугарија да не дозволат прелетување на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров...
Свет

Стејт департментот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај

M T
Стејт департментот на САД во понеделникот им нареди на вработените во американската влада да го напуштат конзулатот во Шангај поради зголемувањето на случаите на коронавирус...
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Стејт департментот со остра порака до Путин: Веднаш престанете со ова крвопролевање!

M T
Американскиот Стејт департмент го повика рускиот претседател Владимир Путин „веднаш да го запре ова крвопролевање и да ги повлече војниците од украинските територии“. Во соопштението...
КоронавирусСвет

Стејт департментот предупредува да не се патува во Германија

M T
Стејт департментот ги предупреди Американците да не патуваат во Германија поради забрзаното ширење на коронавирусот во земјата. „Избегнувајте патување во Германија. Доколку треба да одите...
Свет

Стејт департментот објави документ за помошта што се очекува за бегалците од Авганистан

M T
Со оглед на влошената безбедносна состојба, ги повикуваме сите страни да го почитуваат и олеснaт безбедното и уредно заминување на странски државјани и Авганистанци кои...