19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Владата на Мицотакис го преживеа гласањето на доверба поради снегот

Грчката конзервативна влада предводена од премиерот Киријакос Мицотакис го преживеа гласањето на доверба свикано во неделата за да се реши хаосот предизвикан од снежното невреме.

По тридневна дебата, 156 од 300 пратеници го поддржаа Микотакис, објави претседателството на парламентот.

Гласањето го побара Алексис Ципрас, лидер на екстремно левичарската партија Сириза. Дискусијата се фокусираше на обилните снежни врнежи што го зафатија главниот град Атина на 24 јануари и следните три дена.

„Иако метеоролозите предвидуваа снежни врнежи, владата не успеа да ги заштити луѓето“, тврди Ципрас.

За време на снежните врнежи, на повеќе места имаше прекини на електрична енергија, а илјадници луѓе останаа заробени во своите автомобили на автопатите и другите главни патишта.

Мицотакис се извини и вети дека подобро ќе ја организира цивилната заштита во иднина, а за време на дебатата го обвини Ципрас за популизам.

Можеби ќе ве интересира

Во Словенија падна снег

M T

Ковачевски и Мицотакис на состанок за справување со последиците од енергетската криза

M T

Ковачевски-Мицотакис: На среден и долг рок работиме на енергетска независност и диверзификација на извори за снабдување со енергенси

M T

Грковска: Владата презема значајни чекори за отворање на институциите, транспарентноста е важен предуслов за развој и добро владеење

M T

Чешката влада со одлука да ги ограничи цените на струјата и гасот за да ги заштити домаќинствата од раст на цените

M T

Владата ќе ја одржи 79-та седница

M T