14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Грковска: Владата презема значајни чекори за отворање на институциите, транспарентноста е важен предуслов за развој и добро владеење

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, денеска се обрати на онлајн настан на тема „Колку се отворени институциите во Северна Македонија“, организиран од Фондацијата Метаморфозис, на кој беше промовирана проценката на добро владеење во Северна Македонија и регионот преку Индексот на отвореност според мерењето за 2021 година.

Во своето обраќање вицепремиерката Грковска ја истакна важноста на транспарентноста како предуслов за развој и добро владеење. Нагласи дека изминатите неколку години Владата презема значајни чекори за подигнување на фискалната транспарентност, но и генерално за транспарентноста во целина, а тоа беше препознаено и од граѓанските организации, кои ја рангираа Владата на првото место според активната транспарентност, но исто така и од страна на Стејт Департментот, каде според Извештајот за фискална транспарентност за 2022 година, се вбројуваме меѓу земјите кои ги исполнуваат нивните критериуми за фискална транспарентност.

„Транспарентноста е важен фактор во имплементирањето на успешни антикорупциски политики. Овозможува граѓаните, граѓанските организации како и претставниците на медиумите полесно, побрзо и поефикасно да добиваат информации за работењето на институциите, а со тоа и да вршат контрола во нивното работење. Тоа особено важи кога е во прашање трошењето на јавните средства и користењето на државните ресурси, но и на целокупното работење“, потенцираше Грковска.

Пред присутните на конференцијата Грковска нагласи дека огромен напредок во делот на транспарентноста е нотиран не само кај Владата, туку и кај институциите. Транспарентноста годинава ја подобриле дури 81% од институциите.

Во однос на фискалната транспарентност и на јавните набавки, вицепремиерката информираше дека сите институции се задолжени да направат посебен таб на своите веб страници и да ги објавуваат сите податоци, од огласи, до склучени и реализирани договори.

Можеби ќе ве интересира

Ковачевски: Со 250 милиони евра од само пет проекти, Владата ги поддржува општините

M T

Ковачевски: Владата ќе се погрижи, како и од првиот ден граѓаните да имаат парно оваа зима

M T

Грковска: Системскиот пристап во справувањето со перењето пари и финансирањето тероризам дава резултати

M T

Средба на Грковска со романската амбасадорка Аксинте: Унапредување на соработката меѓу Северна Македонија и Романија, посебно во областа на креирање на антикорупциски политики

M T

Грковска: Дигитализацијата е високо на агендата на Владата зашто е клучен процес за подобрување на јавните услуги и за развој на демократијата во едно општество

M T

Грковска и Тренчевска на средба со Сојузот на борци од НОАВМ: Значајно е место на борците во општествениот живот, ги одржуваат сеќавањата на историските придобивки

M T