11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Акциска контрола во угостителски објекти во Куманово, од нив 4 затворени, за 14 е изречена глоба

Во текот на викендот (29/30.01.2022) од страна на Одделот за криминалистички работи, Единицата за брзо распоредување, СВР Скопје, во координација со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи беше спроведена акциска контрола во дваесетина угостителски објекти на подрачјето на Куманово.

За време на контролата четири угостителски објекти се времено затворени и запечатени од страна на ДПИ, бидејќи во нив биле затекнати 25 лица кои не поседувале Ковид-сертификат, а за 13 објекти е изречена глоба од страна на Управата за јавни приходи, поради неиздавање на фискални сметки, односно нерегуларности во прикажување на промет.

На три објекти од страна на инспекторите им е побарана дополнителна документација, а на уште еден објект е изречена санкција поради непочитување на Законот за угостителска дејност. Дополнително, на три лица ќе им биде изречен поднесок согласно Законот за лична карта.

По документирање на сите констатирани прекршоци против сторителите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Можеби ќе ве интересира

Акциска контрола на СВР Битола, пронајдени и одземени бесправно исечени огревни дрва, приведени четири лица

M T

Акциска контрола со Агенцијата за храна и ветеринарство за спречување на ширење на болеста африканска чума

M T

Акциска контрола во Прилеп, приведено едно лице, седум санкционирани возачи

M T

Акциска контрола во Прилеп, приведени три лица, 20 санкционирани возачи

M T

69 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

M T

Акциска контрола во Прилеп, кај едно лице пронајдена дрога, 24 санкционирани возачи

M T