Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Мозаик

На улиците во Германија поставен нов сообраќаен знак

Возачите во Германија ќе мора да се навикнат на нов сообраќаен знак. Во Штутгарт се појавил нов сообраќаен знак кој се однесува на безбедноста на велосипедистите и мотоциклистите во сообраќајот.

Знакот означува забрана за претекнување на велосипедисти и мотоциклисти. Засега може да се види на раскрсницата на Боблингер Штрасе и Калтенталер. Ова место им е познато на многу учесници во сообраќајот на тој град, бидејќи бара посебна грижа. Велосипедските и автомобилските патеки на оваа делница се одделени со испрекината линија.

Ова не секогаш дозволува слободно поминување на автомобилот, бидејќи е невозможно да се постигне минимум еден и пол метар странично растојание при претекнување, како што е пропишано со закон. Казната за непочитување е 70 евра.

„ Бидејќи возачите погрешно ја проценуваат ситуацијата, забраната за престигнување на велосипеди и мотоцикли сега е илустрирана со нов сообраќаен знак“, изјавија градските власти за СВП.

Инаку, овој знак можеше да се види и во Мајнц уште во април 2021 година.

Можеби ќе ве интересира

На летовите кон и од Германија задолжителни маски и покрај олабавувањето на мерките

M T

Хабек: Германија направи голема грешка во однос на Украина

M T

Германијa: До крајот на годината ќе престанеме да увезуваме нафта од Русија

M T

Германските бизнисмени и синдикати се плашат од руското ембарго за гас

M T

Во Германија над 170.000 новозаразени со коронавирус

M T

Инцидент во Германија: Русин нападна украински свештеник на улица, полицијата трага по сведоци

M T