30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Повторно земјотрес во Албанија, почувствуван и во западните делови на Македонија

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје денеска во 12 часот и 23 минути, регистрирала земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија, 100 километри југозападно од Скопје и припаѓа на епицентралното подрачје Дебар.

Земјотресот имал локална Рихтерова магнитуда од 3,6 степени, а бил почувствуван и од населението во западните делови од нашата држава со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала.

Ова е последен во серијата земјотреси во Албанија, од кои во западните и северозападните делови на Македонија беа почувствувани пет потреси, и тоа: во 8.05 часот со локална Рихтерова магнитуда 3,4, во 8.09 часот со јачина од 2,7 степени, во 8.10 часот со јачина од 4,4 степени, во 8.11 часот со јачина од 3,6 степени и во 8.14 часот со јачина од 2,6 степени според Рихтер.

Можеби ќе ве интересира

Силен земјотрес ја потресе Херцеговина, се почувствува и во Хрватска

M T

Еве колку чини литар бензин во Грција, а и Македонија веќе не е најевтина

M T

Владите на Косово и Албанија со заедничка седница во Приштина

M T

Невреме во Албанија однесе еден живот и поплави градови

M T

Земјотрес од 4,1 степен ја погоди Црна Гора

M T

Албанија ќе го предводи Советот за безбедност на ОН до крајот на јуни

M T