Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија.

Шпанија го обвини Пучдемон за бунт и помагање на референдумот за независност во 2017 година, што шпанските судови го оценија како нелегален.

Во март, Европскиот парламент му го одзеде имунитетот на Пучдемон што го уживаше како член од 2019. Оттогаш, Пуџдемон тој живееше во егзил во Белгија.

Неговиот кабинет вели дека Пучдемон во четвртокот попладне отпатувал за Алгеро од Брисел за да учествува на меѓународна изложба и да се сретне со регионалниот лидер на Сардинија и нејзиниот правобранител. Кога пристигнал на аеродромот, го затекнала италијанската гранична полиција и го привела.

Утре тој ќе се појави пред судиите на Апелациониот суд во Сасари, кои ќе одлучат дали ќе го ослободат или ќе го екстрадираат.

Шпанија побара негова екстрадиција поради неговата улога во обидот да ја добие независноста на Каталонија.

Референдумот доведе до најголемата политичка криза во Шпанија во последните децении, по што каталонскиот парламент еднострано прогласи независност во ноември 2017 година, што ја натера централната влада да наметне директна моќ од Мадрид, а властите почнаа со апсење на водачите.

Можеби ќе ве интересира

Гајдарџиски од регионалната конференција за енергетика: Македонија е лидер во енергетската транзиција

M T

На преминот Долно Блаце уапсен Албанец баран од Интерпол

M T

20 години бил во бегство поради убиство, а уапсен бидејќи не носел маска во продавница

M T

Уапсен дрвокрадец од скопско

M T

Средба Шахпаска – Канем: Северна Македонија е лидер во регионот во унапредувањето на човековите права, родовата еднаквост и борбата против родово базираното насилство

M T

Уапсен кумановец, во неговото возило биле пронајдени мигранти од Куба

M T