9.8 C
Скопје
6. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан

Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи. Тој е во куќен притвор, а личното обезбедување му е одземено, пренесуваат светските медиуми.

Талибанците му го одзедоа обезбедувањето и на поранешниот премиер Абдула Абдула, кој е на чело на Високиот совет за национално помирување.

Во понеделникот талибанците го конфискуваа оружјето од придружбата на Карзаи и му ги конфискуваа возилата, поради што поранешниот претседател се здружи со својот поранешен ривал на претседателските избори во 2014 година, објави Си-eн-eн.

Талибанците ги запленија и автомобилите на политичарите кои во моментов се на милост и немилост на движењето, додаваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T

Владата и Синдикатот на новинари и медиумски работници спасија четворица новинари од Авганистан

M T

На скопскиот аеродром синоќа пристигнаа 131 Авганистанец кои работеле во Обединетите Нациии

M T