16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » талибанци
КоронавирусСвет

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување на рацете

M T
Мула Норудин Тураби, еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на талибанците во...
Свет

Талибанците се подготвени за дипломатски односи но не со сите

M T
Талибанците се подготвени да воспостават односи со сите земји освен со Израел, изјави нивниот портпарол Сухаил Шахин. Тој зборуваше откако екстремистичката група објави дека формирала...
Свет

Германскиот министер за надворешни работи -новата талибанска влада не дава причина за оптимизам

M T
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изрази загриженост за составот на привремената влада формирана од Талибанците во Авганистан, но нагласи дека Берлин е...
Свет

Вашингтон загрижен за новата талибанска влада составена од само мажи

M T
САД се загрижени откако Талибанците го објавија составот на новата влада на Авганистан, која се состои само од мажи, меѓу кои има луѓе поврзани со...
Свет

Талибанците со солзавец го растурија протестот на жените во Кабул

M T
Талибанците го растурија протестот на неколку десетици жени во Кабул, кои се борат за своите права. Според сведоците, Талибанците употребиле солзавец и бибер спреј за...
Свет

Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија

M T
Талибанците сакаат да воспостават дипломатски односи со Германија, изјави портпаролот на исламистичкото движење Забиула Муџахид за весникот „Велт ам Зонтаг”. Талибанците исто така би сакале...
Свет

Ал каеда им се придружи на талибанците

M T
Авганистанското движење за отпор во провинцијата Паншир објави дека терористичката организација Ал каеда им се приклучила на талибанците. „Ал каеда им се придружи на талибанците...
Свет

Водител опкружен од вооружени лица во студио во живо вели – не плашете се од талибанците

M T
Талибанците ја презедоа контролата врз земјата и прогласија победа кога американските војници го напуштија Авганистан. Светските медиуми известуваат за суровоста на талибанскиот режим, односно заканата...
Свет

Талибанците: Музиката ќе биде забранета, на жените ќе им треба машки придружник ако патуваат неколку дена

M T
Портпаролот на талибанците објави дека музиката ќе биде забранета во Авганистан, а жените ќе мора да имаат машка придружба на патувања што траат неколку дена....
Свет

Талибанците ги бројат жртвите – загубивме повеќе луѓе од Американците

M T
Најмалку 13 американски војници и 90 цивили загинаа синоќа во две експлозии пред аеродромот во Кабул. Најмалку 28 припадници на талибанците загинаа во бомбашките напади...
Свет

Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан

M T
Талибанците го уапсија поранешниот претседател на Авганистан, Хамид Карзаи. Тој е во куќен притвор, а личното обезбедување му е одземено, пренесуваат светските медиуми. Талибанците му...
Свет

Талибанците убиле авганистански комичар кој им се потсмевал на „Тик-ток“

M T
Талибанците кон крајот на јули егзекутирале познат авганистански комичар, кој ги исмевал на „Тик-ток“. Британски „Дејли мејл“ објави видео на кое се гледа Назар Мухамед,...
Свет

Талибанците со предупредување до САД: Ако останете ќе има последици

M T
Талибанците денеска предупредија дека ќе има последици евентуалната одлука на САД за продолжување на рокот за повлекување на своите војници од Авганистан, кој истекува на...
Свет

Од денеска да се ослободат сите политички затвореници, бара талибански лидер

M T
Врховниот лидер на талибанците, Хибатул Акунџад, бара сите „политички затвореници“ да бидат ослободени од затворите ширум Авганистан, беше објавено на твитер-профилот на талибанците. Во објавата...
Свет

Талибанците пукаа на луѓе со развиорено авганистанско знаме, настана стампедо, има и мртви

M T
Неколку луѓе се убиени денеска во градот Асадабад кога талибанците отвориле оган врз луѓе кои го носеле националното знаме за време на собир по повод...
Свет

Одете дома, не сакаме никого да повредиме-талибанците со повик до луѓето на аеродромот во Кабул

M T
Талибанците ја повикаа толпата што чека пред аеродромот во Кабул со надеж дека ќе избега од земјата, да се разотидат и да си заминат дома,...
Свет

Борел: Талибанците ја добија војната, ќе мора да преговараме со нив

M T
Откако талибанците ќе ја преземат власта, ЕУ ќе соработува со новата авганистанска влада само доколку истата ги почитува основните права, вклучително и правата на жените...
Свет

Талибанците пукаа во демонстрантите во Џалалабад

M T
Талибанците денеска отворија оган врз демонстрантите во градот Џалалабад, кои се собраа барајќи повторно да се истакнат авганистанските знамиња на зградите на институциите во тој...
Свет

Дачиќ: Талибанците три пати беа во Белград, но тоа беше тајна

M T
Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека мировните преговори меѓу властите на Авганистан и талибанците биле организирани во Белград пред неколку години. Тој...