Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Завршува судењето на членовите на „Златна зора“ во Грција, им се судеше пет години

Најголемото судење на радикално десните екстремисти во Грција, групирани во партијата Златна зора и околу неа, денеска треба да заврши со изрекување на пресудата, по повеќе од пет години.

68 лица, меѓу кои и лидерот на партијата, Николаос Микалолиакос, и поранешни функционери, како и полициски службеници, се обвинети за злосторничко здружување зад фасадата на политичката организација.

Обвиненијата вклучуваат обид за убиство, илегално поседување оружје и бруталност кон противниците. Тие ги отфрлија обвиненијата и тврдат дека се работи за политичко заплашување.

Златна зора го доживеа политичкиот врв во 2012 година во времето на економската криза на Грција. Тогаш доби 12 отсто од гласовите и беша најсилна партија во парламентот.

Промовирајќи радикално десни и расистички идеи на политичката сцена, Златна зора ги спроведуваше со помош на криминалци кои тероризирале мигранти, ЛГБТ-заедницата и леви активисти.

Со убиството на левичарскиот активист, хип-хоп музичарот Павлос Фисос, во 2013 година, конечно се укажало на врските кои партијата ги има со криминални структури. Судењето почна во април 2015 година.

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

CENTAR MKD

Рекордни 935 новоинфицирани лица во Грција

CENTAR MKD

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

CENTAR MKD