Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јуни 13, 2018

Наместо да нѐ изолира, Иванов нека се изолира од политиката, реагира Владата

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, реагира Владата по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, кој ја отфрли можноста да го потпише договорот со Грција за надминување на спорот. „Владата со жалење констатира дека…

Вечерва се огласи Никола Груевски на фејсбук – статусот го пренесуваме во целост

Јавно отфрленото во 2009-тата - денес прифатено, но во далеку полоша верзија. Не само за надворешна, туку и за целосна внатрешна употреба, плус промена на уставот, откажување од дијаспората, историјата, АСНОМ, Илинденското востание и…

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Со запалени бакли и патриотски песни пред собраниската зграда се протестира против промената на името и најавените уставни измени. Демонстрантите извикуваат „Македонија“, „Македонија на Македонците“ и скандираат „Заев предавник“.…

Вечерва инцидент пред Собранието: Фрлен е молотов коктел врз зградата, полицијата на нозе

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви, шишиња и други предмети кон Собранието. Протестот е во тек, а дел…

Објавен целиот договор: Еве што е договорено меѓу Македонија и Грција

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција. Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“,…

Малечко момче паднало од велосипед: Кога ќе видите кој му доаѓа во помош, ќе останете без…

Мало момче пребрзо возело велосипед по што паднало на трева. За среќа, немало никакви повреди. Неговиот татко го снимил целиот настан, а она што се случило на крај ќе ви го растопи срцето. Погледнете го видеото до крај!…

Дива свиња нападнала луѓе – кога се чинело дека им нема спас, се појавиле овие херои…

Дивите свињи лесно можат да станат агресивни доколку се почувствуваат загрозени. Кога овие луѓе се сретнале со животното, потполно се преплашиле, но набрзо се појавиле овие херои кои ги спасиле… Погледнете го видеото……

Ферари кое го конфискувале од мафијата го доделиле на полицијата (Видео)

Италијанската влада конфискувала Ферари 458 кое припаѓало на член на мафија во таа земја, а возилото потоа е отстапено на полициската управа на градот Милано. Ферарито добило полициски ознаки и светлосна сигнализација, додека во кабината…

Се степаа двајца полицајци – минувачите снимаа (Видео)

На Фејсбук е објавена урнебесна снимка која стана вирален хит, а која прикажува како среде улица, среде бел ден и на службена должност се тепаат двајца полицајци. Судирот прво почнал вербално, а потоа почнала и размена на удари.…

Ова некогаш бил досаден двор, сè додека сопственикот не дошол до генијална идеја. Сега…

Можеби мислите дека изградба на трем не е голема работа, но тоа е далеку од вистината. Кога правите нешто во дворот, не сакате да биде многу впечатливо. Сакате убаво да се вклопи во самиот изглед на куќата и да го направите интересно…

Неверојатни фотографии: Градот побеле, автомобилите под вода! (Видео, фото)

Силен дожд и град паднале на подрачјето на Ужице, Србија, а на социјалните мрежи објавени се снимки на кои се гледа како на улиците настанал вистински потоп. (Фото: Screenshot) Улиците се претворени во реки, а автомобилите едвај се…

Народни верувања: Ако ги забележите овие знаци, тоа значи дека наскоро ќе добиете многу…

Според традиционалните верувања ова значи дека наскоро ќе добиете пари, а колкава ќе биде сумата зависи од вашата среќа. Бројот 8 го гледате почесто од обично Бројот 8 укажува на среќа, целосно е симетричен и симболизира рамнотежа.…

Кинески „мерцедес“: Вистински луксуз за ситни пари (Фото)

На кинескиот пазар пристигна долго најавуваната Senova CC, модел кој официјално е откриен пред три години. На познавачите на автомобили името Senova не им значи многу, но станува збор за бренд на еден од најголемите кинески автомобилски…

Ако некогаш го забележите ова во вашата хотелска соба, напуштете ја веднаш (Видео)

Во нормалниот живот, кука за обесување облека не би требало да претставува никаков проблем, зар не? Тоа се сосема вообичаени нешта кои може да се видат во хотели или во јавни тоалети. За жал, живееме во лошо време кога поединци доаѓаат…

Синоптичарите излегоа со нова прогноза: Очекувајте невреме

Утре попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Во петок во текот на целиот ден времето ќе биде пооблачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи, а се…

Граѓаните имаат право да се изјаснат на референдум, порача Заев на средбата со Мицкоски

На граѓаните треба да им се овозможи да го остварат деморкатското право и да добијат шанса да го дадат своето мислење во однос на договорот со Грција. Ова го истакнал премиерот Зоран Заев на кусата средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,…

Модернизирање и реорганизација на Тутунски комбинат – Прилеп за поголема ефикасност

ТКП влегува во последната фаза на реорганизација за да се постигне поголема ефикасност на Комбинатот. Започнува последниот круг на процесот на реорганизација започнат во 2016 година каде работниците доброволно аплицираат за отпремнина што…

НБРМ објави нова едукативна публикација за најмладите

Народната банка на Република Македонија ја објави едукативната публикација „Стрипотека со Денарко“ наменета за најмладата популација во земјава, пред сè за децата од основните училишта. Оваа публикација е уште еден од проектите со кои…

Предмалку се огласи Русија во врска со решението на името – еве што соопштија

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изрази надеж дека договорот за новото име на Македонија ќе биде во интерес на Атина и на Скопје и дека ќе го подржат граѓаните и на двете држави, пренесе Спутник од Белград. – Секогаш…