Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ескобар
Свет

Eскобар предупреди: Црна Гора останува атрактивна цел за Путин

M T
Црна Гора останува атрактивна цел за Москва, поради што САД и евроатлантските партнери треба да ги засилат колективните напори за да се спротивстават на непријателските...
Свет

Ескобар: Секој чекор за дестабилизација на БиХ би бил катастрофален

M T
Ентитетот на Република Српска во Босна и Херцеговина, а особено Милорад Додик, не сака независност, туку заштита на корупцијата, според Габриел Ескобар, специјален претставник на...
Македонија

Османи-Ескобар: Oсуда за воената интервенција врз Украина и повик за прекин на воените дејствија

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари телефонски разговор со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар и специјален претставник на САД за Западен Балкан. Тема...
Македонија

Битиќи – Ескобар: Членството во НАТО ги зголеми можностите за нови инвестиции

M T
Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи денес се сретна со заменикот помошник државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој е во работна посета на...
Македонија

САД поддржуваат заеднички прифатливи решенија меѓу Северна Македонија и Бугарија, му порача Ескобар на Заев

M T
Премиерот Зоран Заев денеска го прими заменик-помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар,...
Македонија

Димитров – Ескобар: Земјата заслужи напредок поради покажаното лидерство и реформскиот процес

M T
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој престојува во работна посета на...
Македонија

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

M T
Работиме со нашите европски партнери за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Габриел Ескобар,...