17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » инвестиција
Бизнис

Нова најголема инвестиција од 126 милиони евра на „Гересхајмер“ од основањето на ТИРЗ

M T
Германската фармацевтска компанија „Гересхајмер“ отвора нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2 во која ќе вложи над 126 милиони евра, што претставува рекорден износ на инвестиција...
Македонија

Со инвестиција на МОН набавено е современо концертно пијано за учениците и наставниците од државното музичко училиште во Скопје

M T
Околу 2,5 милиони денари од годинешниот буџет одвои Министерството за образование и наука за набавка на ново концертно пијано за потребите на учениците и наставниците...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Царовска: Образованието е најважната инвестиција во животот – на учениците, наставниците и на родителите им посакувам успешна реформска учебна година

M T
Новата учебна 2021-2022 година започнува на 1 септември со отворени училишта за сите ученици. Образовниот систем е целосно подготвен за тоа. Изминатиот период интензивно се...
МакедонијаБизнисВо тренд...

Заев: Стартува реализацијата на најголемиот капитален проект во преносната енергетска мрежа

M T
Започна изградбата на капиталниот проект кој е од големо стратешко и енергетско значење, новата 400/110 киловолтната трансформаторска станица, во близина на Охрид, што во пракса...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Заев: Над 70 работни места и бруто плати од околу 2.000 евра со новата прва јужнокорејска инвестиција

M T
Новата инвестиција ќе донесе нови и добро платени работни места, што е од голема важност за економскиот раст во земјава. Остануваме посветени на подигнување на...
CentarБизнис

Одлична вест: Лидл ќе отвори маркети во 8 градови и многу нови работни места, инвестиција тешка 300 милиони евра

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција информираше дека германскиот ланец маркети „Лидл“ ќе инвестира 300 милиони евра во Македонија и ќе има обрска да откупува...