6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АВТО ЦЕНТАРМОЗАИК

Совети кои ќе ви значат: Еве што да направите ако автомобилот ви заглави во снегот

Зимата доцна ни тропна на вратата, но овие совети ќе ни олеснат да се грижиме за нашите четири тркала.

за почеток, задолжително поставете триаголник за да можат другите возачи да ве забележат навреме, а потоа:

1. Ископајте го снегот околу гумите.

Ова ќе му даде простор на вашето возило да се движи напред и назад. Ова исто така ви дава можност да проверите дали има снег на долната страна на вашето возило што можеби го задржува.

2. Нишајте

Кога ќе ослободите доволно простор за возилото да се движи малку, можете да почнете да го нишате. Можете да го направите ова со ставање на автомобилот во брзина или прва брзина за оние од вас кои се придржуваат до рачен менувач. Возете малку напред, а потоа наназад, враќајќи се по патеките што штотуку сте ги расчистиле. Ова повторување напред-назад е од голема помош при превртување на вашето возило преку снежен ѕид што го држи на место.

3. Дополнителна помош

Ако нишањето не функционира, вашата следна најдобра опција е да додадете влечење. Ова може да се направи на неколку начини кои вклучуваат:

Користете песок, сол или ѓубре за мачки под гумата за да им дадете нешто да „гризат“.

Синџирите можат многу да помогнат, но многу малку луѓе всушност ги носат редовно.

Оневозможете контрола на влечење. Ова може да изгледа контраинтуитивно, но ќе дозволи тркалата на вашиот автомобил да се вртат кога е потребно, без да се активира системот за контрола на тракцијата.

Регрутирајте помош. Гледате, сите знаеме дека сте суперхерој, но малата помош не може да наштети, а вие ќе го спасите грбот.

Што не треба да правите кога ќе се најдете заглавени во снегот

Кога за прв пат ќе сфатите дека сте заглавени, има неколку работи што никогаш не треба да ги правите:

Не претерувајте со педалата за гас. Ова само ќе ве втурне подлабоко во снегот и ќе го отежне излегувањето.

Не ја игнорирајте патеката на вашето возило надвор од снегот. Одлепувањето на вашиот автомобил е само дел од предизвикот овде. Ќе сакате да се уверите дека неговиот пат назад до поцврстата земја е исчистен од длабок снег, или едноставно повторно ќе заглавите или ќе се движите кон дрвото.

Не паничи. Губењето на смиреноста нема да ви помогне побрзо да се ослободите, а уште повеќе ќе ја отежне комуникацијата со секој што ќе дојде да ви помогне.

Не се обидувајте да одите сами. Можеби го немате луксузот луѓето да ви помагаат, но ако се во близина, најдобро е да регрутирате помош.

Не возете како дивјак кога сте слободни. Не знаете што друго се крие зад купот снег од кој излеговте неодамна.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Во Словенија падна снег

M T

Малолетен пешак тешко повреден по удар од автомобил

M T

Промена на акумулатор на автомобил стар 10 години – 30.000 евра

M T

Арачиновец со автомобил излета на поранешниот полигон под скопско Кале

M T

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T

Автомобил прегази маж на скопската обиколница, пешакот починал на лице место

M T