Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » димитров
Македонија

Втор ден од работната посета на Берлин – Димитров на средби со високи претставници на ЕУ и Германија

M T
На вториот ден од работната посета на Берлин, утрово, заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, оствари средби со генералниот секретар на Европската...
Македонија

Димитров во Берлин на средби со новата германска влада и учество на годишната конференција на ECFR

M T
Утре и задутре заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе биде во работна посета на Сојузна Република Германија. Во програмата се...
Македонија

Димитров – Ескобар: Земјата заслужи напредок поради покажаното лидерство и реформскиот процес

M T
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари средба со заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, кој престојува во работна посета на...
Македонија

Димитров: ЕУ треба да докаже дека ја разбира стратешката важност на проширувањето со земјите од регионот

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска учествуваше на регионалната конференција посветена на европската иднина на регионот „Западен Балкан: Иднината на Европа...
МакедонијаВо тренд...

Димитров: Може ли земјите членки да поставуваат услови кои се косат со европските вредности

M T
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска во Мадрид беше говорник на настанот „Идното проширување на ЕУ: изгледи и замки“. Како што се наведува...
Македонија

„Отворен Балкан“ – Вучиќ ги пречека Рама и Димитров

M T
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска е домаќин на премиерот на Албанија, Еди Рама, и на вицепремиерот на Македонија, Никола Димитров. Средбата во Палатата „Србија“...
Македонија

Димитров се сретна со Олин Ветингтон од Меѓународниот републикански институт

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања денеска оствари средба со Олин Ветингтон, член на Управниот одбор на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), придружуван од...
МакедонијаВо тренд...

Никола Димитров со искрена и сесрдна поддршка за Петре во недела – Ќе гласам за него со чиста совест!

M T
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се јави на социјалните мрежи со порака за поддршка на актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Димитров пишува дека се мислел...
Македонија

Димитров копретседаваше со Заедничкиот мониторинг комитет со ЕК: Досегашното искуство да го искористиме како катализатор за придвижување

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна Македонија и Албанија во...
Македонија

Димитров: Дигитализацијата е мултипликатор на промените и општествениот развој

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров на прес-конференција го претстави проектот за унапредување на дигитализацијата во Северна Македонија, што ќе се спроведува...
Македонија

Димитров-Кофод: Европската перспектива на Северна Македонија мора да се реализира според одлуката на Советот на ЕУ

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Кралството Данска Јепе Кофод, во рамки...
Македонија

Грчкиот министер Дендиас: Членството на Северна Македонија во ЕУ влијае на развојот на добрососедските односи во регионот

M T
Заменик претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров, денеска оствари средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, во рамки на неговата работна...
Македонија

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на пленарната...
Македонија

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме

M T
Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме на занаетот и мудроста на...
Македонија

Димитров на неформалниот состанок на министри за европски прашања

M T
На покана на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе учествува на неформалниот состанок на...
МакедонијаВо тренд...

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

M T
Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се негуваат јазичната и културната разновидност...
Македонија

Димитров на меѓународниот Сими симпозиум во Грција: „Не може условите за влез во ЕУ да не бидат европски”

M T
На покана на Фондацијата Андреас Папандреу во соработка со регионот на Атика и градот Атина, од денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
Македонија

Втора виртуелна средба на вицепремиерот Димитров со младите, организирана од Американските катчиња

M T
Во рамки на серијата виртуелни средби во организација на Американските катчиња, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска учествуваше на второто...
Македонија

Средба на вицепремиерот Димитров со португалската амбасадорка Марија Вирџинија Мендес да Силва Пина

M T
Во пресрет на денешното заседавање на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург под португалско претседателство, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Димитров на Самитот за Западен Балкан во Виена: Крајно време е за добри вести и прогрес по европскиот пат за целиот регион

M T
На покана на австриската министерка Каролине Едштадлер, денеска во Виена заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров учествуваше на Самитот за Западен...