29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : димитров

Македонија

Димитров: Влогот е огромен, ЕУ да нѐ третира со достоинството што го заслужуваме

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на пленарната...
Македонија

Димитров од Словенија: Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме

M T
Или ќе го вратиме кредибилитетот на ЕУ на Балканот, или ќе го изгубиме. И мислам дека ние навистина се потпираме на занаетот и мудроста на...
Македонија

Димитров на неформалниот состанок на министри за европски прашања

M T
На покана на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров ќе учествува на неформалниот состанок на...
Македонија Во тренд...

Димитров за „Евроњуз“: Ако македонскиот јазик е причина за тоа да не можеме да се приближиме кон ЕУ, тогаш така и нека биде

M T
Проблематизирањето на македонскиот јазик не е во согласност со вредностите за кои се залага Европа како континент, каде што се негуваат јазичната и културната разновидност...
Македонија

Димитров на меѓународниот Сими симпозиум во Грција: „Не може условите за влез во ЕУ да не бидат европски”

M T
На покана на Фондацијата Андреас Папандреу во соработка со регионот на Атика и градот Атина, од денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
Македонија

Втора виртуелна средба на вицепремиерот Димитров со младите, организирана од Американските катчиња

M T
Во рамки на серијата виртуелни средби во организација на Американските катчиња, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска учествуваше на второто...
Македонија

Средба на вицепремиерот Димитров со португалската амбасадорка Марија Вирџинија Мендес да Силва Пина

M T
Во пресрет на денешното заседавање на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург под португалско претседателство, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Димитров на Самитот за Западен Балкан во Виена: Крајно време е за добри вести и прогрес по европскиот пат за целиот регион

M T
На покана на австриската министерка Каролине Едштадлер, денеска во Виена заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров учествуваше на Самитот за Западен...
Македонија

Димитров – Брегу: Земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

CENTAR MKD
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска оствари средба со gенералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу, која престојува...