Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје Направи Сам

Еве што треба да земате секое утро пред појадок за да го регенерирате вашето тело

Одлична идеја за утринска рутина…

Рецепт за лек кој помага да се исчисти црниот дроб. Ако постапката опишана подолу се изведува секојдневно, тогаш ефектот може да се почувствува за околу еден месец и ќе ги почувствувате промените дури и по седум дена. Пијте две лажици на празен стомак, и се што треба да направите е да измешате растително масло со исцеден сок од лимон.

Овој лек го активира ослободувањето на жолчката, со што се стимулираат цревата. Жолчката ги испушта сите канали на црниот дроб, што помага да се отстранат штетните материи од телото. Исто така, ги разложува маснотиите и ги отстранува токсините од телото.

Маслиновото масло најдобро делува, бидејќи е првиот избор за чистење на црниот дроб. Исто така, го намалува нивото на холестерол, ги чисти sидовите на крвните садови и спречува појава на кардиоваскуларни заболувања.

Втората компонента на предложениот мелем е сок од лимон. Го стимулира ослободувањето на жолчката, како и целата храна со изразен кисел вкус. Сокот од лимон има корисен ефект врз респираторниот тракт и белите дробови, спречува настинки, го зајакнува имунолошкиот систем.

Исто така, ја раствора песокта и камењата во уринарниот тракт и ја подобрува функцијата на зглобовите. Можете да го замените со сок од брусница (има дезинфективно и антиинфламаторно дејство, го тонизира телото, ја зголемува енергијата) или сок од грејпфрут (го подобрува варењето, го намалува високиот крвен притисок, им помага на срцето и крвните садови).

Сок од лимон, во комбинација со маслиново масло, совршено го чисти телото по секое труење. Со алкохолна интоксикација, работи магично, го отстранува товарот на црниот дроб и веднаш го обновува телото.

Ако имате какви било проблеми со варењето, како што се запек, маслото и сокот од лимон се она што ви треба. За мукозната мембрана на желудникот и цревата, тоа е супер-агенс кој има облога. Храната ќе се вари на време, а дигестивниот тракт ќе работи совршено. Само треба да се сетите да го пиете лековитиот еликсир секој ден!

Во рок од една недела откако ќе ја конзумирате оваа биоактивна комбинација на храна, ќе забележите како вашата кожа, коса и нокти ќе почнат да сјаат! Масните киселини присутни во маслото може да се поистоветат со вистинско богатство за нашата кожа. Оваа мешавина може да се користи не само внатрешно, туку и надворешно: тријте во ноктите и косата.

Со земање на овој лек секој ден, ќе го подобрите функционирањето на дигестивниот тракт, кожата ќе стане чиста, а здивот ќе биде свеж.

Нашиот црн дроб е фабрика за крв. Ако е чиста, тогаш крвта што ја произведува исто така ќе биде чиста. Исхраната на клетките, органите и системите на телото ќе стане целосна, ќе работи беспрекорно. Ќе ја зголеми флексибилноста на зглобовите, ќе ја подобри работата на срцето и ќе имате повеќе сила.

Можеби ќе ве интересира

Рецепт за добар сон: Спијте без пижами и подобрете го менталното здравје

M T

Направете смеса за топење масти, забрзување на метаболизмот и чистење на цревата: Потребни ви се САМО неколку состојки кои сите ги имаме во кујната

M T

СПОРЕД РЕЦЕПТОТ НА НАШИТЕ БАБИ – Старомодни начини на вапсање и украсување велигденски јајца

M T

Во Србија пристигна најсовремениот лек против коронавирус

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта кој никогаш не разочарува

M T