30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » црн дроб
Centar Мозаик Здравје

ВНИМАВАЈТЕ – Овој чај често се конзумира, а може да биде штетен за црниот дроб

M T
За време на сезоната на вируси, ние често консумираме чаеви, а многумина немаат мерка во тоа. Претпоставката на повеќето луѓе е дека чаевите се здрави...
Centar Здравје

Внимание: 9 знаци кои предупредуваат дека вашиот црн дроб е полн со токсини

M T
Улогата на црниот дроб во телото е исклучително важна. Метаболичката и хемодинамската улога е особено важна. Од метаболичките функции посебно значење имаат синтезата на плазма...
Мозаик Здравје

Намирница која секојдневно ја конзумираме, а е штетна за ЦРНИОТ ДРОБ И КРВТА: Избегнувајте ја колку што е можно повеќе

M T
Минимизирајте го внесот на оваа храна. Црниот дроб е исклучително важен орган во нашето тело бидејќи ги чисти и обработува сите материи кои ги внесуваме...
Мозаик Здравје

Без здрав црн дроб нема добро здравје: Овие намирници се идеални за детоксикација

M T
Сè што јадеме или пиеме мора да помине низ црниот дроб. Овој орган најмногу страда, бидејќи го впива сето лошо што го внесуваме во организмот...
Centar Мозаик Здравје

Добри вести за „кафеџиите“: Три шолји дневно се одлични за црниот дроб

M T
Пиењето повеќе од три шолји кафе дневно е поврзано со подобра еластичност на црниот дроб, покажаа резултатите од големото истражување неодамна објавено во стручното списание...
Здравје

Црниот дроб ви е полн со тексини, па се дебелите: Овој пијалок ќе ви помогне

M T
Црниот дроб е централниот метаболички орган и најголемата жлезда во телото. Складира бројни хранливи материи и ги неутрализира штетните. Со цел подобро да се дијагностицира...
Centar Здравје Во тренд...

Не страда само црниот дроб: Алкохолот многу лошо влијае и на уште еден орган

M T
Познато е дека алкохолот лошо влијае на црниот дроб, но лошо влијае и на бубрезите. Специјалист објаснува како консумирањето алкохол може долгорочно да ги оштети...
Centar Здравје

Најдобар природен лек за црниот дроб, пијте го најмалку половина литар на ден

M T
Секако, многу е важно да се исклучат штетните ефекти и лошите навики во исхраната кои би продолжиле да го уништуваат црниот дроб, како што се...