10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » долари
БИЗНИС

Руските банки загубија речиси 25 милијарди долари во првите шест месеци од годинава

M T
Руските банки загубија вкупно 1,5 трилиони рубљи (24,95 милијарди долари) во првите шест месеци од 2022 година, изјави денеска висок функционер на руската централна банка...
СВЕТ

Кадиров нуди еден милион долари за информација

M T
Лидерот на руската република Чеченија Рамзан Кадиров понуди награда од еден милион долари за посебни информации. Станува збор за информацијата каде се наоѓа баталјонот на...
БИЗНИССВЕТМОЗАИКИЗБОР

Закербег викендов изгуби уште 2 милијарди долари

M T
Марк Закерберг во петокот изгуби уште 2 милијарди долари од своето нето богатство и испадна од топ-10 листата најбогати луѓе во светот. Вредноста на акциите...
МОЗАИК

„Дизни“ ќе потроши 33 милијарди долари за нови содржини

M T
„Дизни плус“ станува сè поголем. „Дизни“ неодамна го претстави својот план за содржините на својата стриминг-услуга „Дизни плус“ во 2022 година, кој вклучува значително зголемен...
БИЗНИССВЕТТЕХНОЛОГИЈА

Виртуелна јахта во метаверзумот продадена за 650,000 долари

M T
Некој минатата недела платил приближно 650,000 долари за мегајахта што постои само во метаверзумот. Продажбата ја извршија метаверзумот и девелоперот на НФТ-токени Republic Realm за...
МОЗАИК

Автопортрет на Фрида Кало продаден за рекордни 34,9 милиони долари

M T
Автопортрет на мексиканската сликарка Фрида Кало е продаден во аукциската куќа „Сотби“ во Њујорк за рекордни 34,9 милиони долари. Тоа е највисоката цена платена на...
СВЕТМОЗАИК

Пентхаусот на Мерлин Монро во Вест Холивуд се продава за 2,49 милиони долари

M T
Луксузен двокатен пентхаус стан што некогаш наводно, ѝ припаѓал на Мерлин Монро, а се наоѓа во внатрешноста на „Гренвил тауерс“ во Вест Холивуд, се појави...
БИЗНИСИЗБОР

Биткоинот за прв пат од април – речиси 60.000 долари

M T
Цената на биткоинот денеска достигна највисоко ниво во последните шест месеци и се приближува до рекордното ниво од април. Причината е што меѓу трговците постои...
СВЕТ

Ашраф Гани со себе однел 169 милиони долари

M T
Според авганистанскиот амбасадор во Таџикистан, претседателoт Ашраф Гани побегнал од Кабул со вреќи во кои имало 169 милиони американски долари. На прес-конференција, авганистанскиот амбасадор Мохамед...
КОРОНАВИРУССВЕТ

По 100 долари за сите нововакцинирани во САД

M T
Американскиот претседател, Џо Бајден, ги повика властите на американските држави да го наградат секој нововакциниран граѓанин со 100 долари, со што би се зголемила стапката...
ТЕМАМОЗАИКИЗБОР

Исполнување на соништата: Живописните италијански села ќе ви платат 33.000$ за да се доселите таму

M T
Дали некогаш сте размислувале да се сместите во живописно село, да речеме на југот на Италија, каде што е топло цела година? И, уште замислете...
БИЗНИС

Безос стана „потежок“ за 8,4 милијарди долари за еден ден, профитираше иако не направи ништо

M T
Најбогатиот човек во модерната историја на светот, Џеф Безос, стана уште побогат. Како што пренесуваат агенциите, акциите на „Амазон“ нагло скокнаа по веста дека Пентагон...
МОЗАИК

Лимузината на претседателот е најбезбедното возило на светот. Вакво нешто нема ни на филмовите!

CENTAR MKD
Претседателската лимузина е најбезбедното возило на светот. Вакво нешто нема ни на филмовите со Џејмс Бонд! Претседателот на Соединетите Американски Држави е еден од најмоќните...