Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Category : Технологија

Технологија

(Видео) За помалку од една година оваа компјутерска игра стана најпродаваната на сите времиња

CENTAR MKD
Видеоиграта Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG) го промени светот на гејмингот за помалку од 12 месеци, а сега и официјално PUBG стана најдобро продавана игра за компјутери...
Технологија

Заледените реки и снегот ќе станат честа појава – не очекува „мини ледено доба“

CENTAR MKD
За 12 години, на Земјата ќе почне ново „мини ледено доба“, кое накратко ќе го прекине глобалното затоплување, тврдат британски и руски научници. Истражувањето кое...
Технологија

Досега невидено: Кинезите тестираат соларен автопат со проѕирен асфалт (Видео)

CENTAR MKD
Делница на автопат со соларни панели, долга еден километар, отворена е во Кина поради тестирање. Соларните панели се поставени под пат околу градот Хинан на...
Технологија

Паметни лежечки полицајци: Еве што се случува кога автомобилот ќе се приближи

CENTAR MKD
Постојат многу начини да го успорите возилото, но повеќето не се многу ефикасни. Во Мексико размислуваат за промена на стратегијата. Лежечките полицајци се непријатни, посебно...
Технологија

„Епл“ се извини поради забавените ајфони и понуди поевтини батерии

CENTAR MKD
Јавните извинувања не се нешто по што е позната компанијата „Епл“, но технолошкиот гигант овој пат им се извини на потрошувачите во врска аферата поради...
Технологија

Готови куќи: Ги купувате во продавница, а вселиви се за 24 часа

CENTAR MKD
Градежните иновации низ светот секојдневно не воодушевуваат и не поттикнуваат на размислување дали воопшто е можно да видиме такви градби. Но, дали некогаш сте слушнале...
Технологија

Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа

CENTAR MKD
Јапонците купуваат авион кој ќе лета 2.300 километри на час – еве како изгледа (Видео) „Japan Airlines“ инвестирал 10 милиони долари во старт-ап компанијата „Boom...