Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикТехнологија

Нови проблеми за Закерберг: Веќе постои компанија што се вика Мета

Уште една пречка за ребрендирање на „Фејсбук“ дојде откако беше откриено дека веќе постои компанија Мета.

Тоа е компанијата Meta PC („Мета компјутери“) со седиште во Аризона, која продава десктоп компјутери, лаптопи и технолошки софтвер.

Основачите Џое Даргер и Зак Шат во август поднеле барање за заштита на името „Мета“. Двајцата работат на Мета-компјутерот нешто повеќе од една година, но претходно не презеле правна постапка и не го заштитиле името на компанијата.

Според светските медиуми, нивното барање сè уште не е одобрено, но тоа не ги спречило да му кажат на „ТМЗ“дека нема да му го продадат името на Закерберг за помалку од 20 милиони долари доколку реши да го купи од нив.

Тие на својот Твитер-профил решија да се пошегуваат од целата ситуација, па споделија фотографија на која Закерберг го држи нивниот компјутер, а потоа и шега дека нивното ново име е Фејсбук, откако Закерберг ја објави промената во Мета.

По ситуацијата со „Фејсбук“, компанијата „Мета пи-си“ бележи зголемување на бројот на следачи на социјалните мрежи за пет отсто, пишуваат американските медиуми.

Можеби ќе ве интересира

Закерберг се закани дека ќе ги угаси Фејсбук и Инстаграм во Европа

M T

Закербег викендов изгуби уште 2 милијарди долари

M T

Ковачевски на средба со Илир Мета: Заедничката иднина на Северна Македонија и Албанија е во ЕУ

M T

Компанијата „Фејсбук“ го смени своето корпоративно име

M T