Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Над 600 уметници и здруженија до Град Скопје пријавиле проекти од областа на културата

Град Скопје информира дека на јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата за  2018 година, кој заврши на 18 декември, е евидентиран огромен интерес и пристигнати се рекорден број пријави во споредба со…

Велешкиот театар со награди за најдобрите вработени

За посебен работен ангажман во остварувањето на годишната програма на велешкиот театар ќе бидат доделени награди за актер, актерка и сценски работник. Управата на НУЦК Театар „Јордан Х.К-Џинот“ – Велес ќе ги награди најдобрите вработени…

На надвозници во јужна Калифорнија обесени шест мажи

Мексиканската полиција пронашла шест тела обесени на надвозници во две општини во сојузната држава Јужна Долна Калифорнија. Мексиканските власти вчера објавија дека пронашле шест тела како висат од надвозници во североисточниот дел од…

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе продолжиме со чекори за да го привлечеме вниманието на меѓународната…

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност за, како што велат од партијата, недемократското и репресивно однесување на…

Османи: Секретаријатот за европски прашања да биде подготвен за почеток на преговорите со…

Плановите и активностите за подготовка на Секретаријатот за европски прашања за предизвиците со кои ќе се соочи Република Македонија на патот на европските интеграции во 2018 година ќе бидат утврдени денеска во Струга во рамките на…

Пронајдено возилото од кое беше убиено 24-годишно момче во Чаир

Полицијата го пронашла автомобилот од кој вчера непознат напаѓач го застрела 24-годишниот Бурим Идризи. Неофицијално, автомобилот бил пронајден во Чаир. Дваесет и четиригодишно момче синоќа им подлегна на повредите кога било пукано во…

Со промена на законите до целосно искористување на туристичките потенцијали

Измените на законите за туристичка и угостителска дејност ќе ги дефинира работна група составена од претставници на Министерството за економија, локалната самоуправа, планските региони, факултетите за туризам и угостителство, Државниот…

Огромна трагедија: Почина тригодишното дете на легендарниот српски актер

Голема трагедија го погоди семејството на српскиот актер Жика Тодоровиќ. Засега не е познато од што, но неговото тригодишно синче починало вчера во домот. Детето само престанало да дише. Тој и сопругата го добија синчето во мај 2014.…

Христијан Мицкоски објави дека се кандидира за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот фејсбук-профил објави дека се кандидира за нов претседател на партијата. Тој најави дека со отворено срце ќе ја прифати одговорноста да поднесе кандидатура за претседател на…

Филип Петровски со потег кој никој не го очекуваше

Филип Петровски, кој имаше намера да се кандидира на лидер на ВМРО-ДПМНЕ на претстојниот Конгрес, денеска до истекот на рокот, тоа не го стори. Тој во изјава за „Фокус“, вели дека нема да учествува на Конгрес, кој е наместен од Никола…

Полицијата на нозе, пациентите во страв: Вооружан маж упадна во болница во Холандија

Полицијата во Ротердам евакуира клиника за пластична хирургија откако добила повик дека во зградата упаднал вооружан маж. Како што наведе портпаролот на полицијата, еден доктор бил врзан. Можно е да има и заложници.

РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ: Паста за заби која ќе ги остави заболекарите без работа! Еве за…

Новата паста за заби која прави чуда ја измислила Јапонката Казуе Јамагиши. Како што некои тврдат, со оваа паста одењето на заболекар ќе стане минато. Оваа паста за заби, наводно, ги пополнува сите дупки и пукнатини и притоа ја…

Диктаторот со автобус помина покрај народот – уште ваква реакција немате видено…

Севернокорејската телевизија постојано го известува народот што се` Ким Јонг-ун прави. Постојат снимки кои подобро е да не се коментираат, и да се остават гледачите сами да ги доживеат како што сакаат. Погледнете го видеото во прилог,…

Барате работа? Се бараат нинџи – плата 1.400 евра!

Јапонија вработува нинџи - плата 1.400 евра. Сепак, доколку се одлучите да конкурирате за оваа работа, не плашете се, нема да спроведувате тајни задачи, ниту пак ќе извршувате атентати, туку ќе бидете туристички водич во кругот на древниот…

Ја пиела оваа напивка 6 дена на празен стомак. Крајниот резултат? Ќе ве изненади

Голем број од луѓето имаат проблем со тежината и бараат нови начини и диети за да се решат од вишокот килограми. Оваа напивка, како што се тврди, ќе ви помогне да се решите од вишокот килограми на природен начин. Погледнете и…

Изгледа како обична торта, но само неколку минути подоцна направила ремек-дело! (видео)

Кој не сака добра торта? Особено со совршена глазура! Оваа жена ќе ви покаже како обичната торта да ја претворите во вистинско ремек-дело во само неколку минути. Што велите за крајниот резултат? Фантастично, зар не?

Забележал нешто чудно како брзо плива кон неговиот кајак. Кога ја ставил раката во…

Да бидете на отворени води може да биде многу возбудливо, но исто така и застрашувачко, посебно ако се наоѓате во мал кајак. Затоа кога овој пар кајакари видел нешто чудно во водата, не можеле ништо да направат освен да запрат и да…

Погледнете во својата дланка, пронајдете ја линијата на срцето и дознајте кого ќе сакате,…

Ако сте љубопитни каква ви е судбината кога станува збор за љубовта и одностите со луѓето, слободно погледнете во дланката, пронајдете ја линијата на срцето и прочитајте кого ќе сакате, а кој ќе ве сака вас. Линијата на срцето е онаа…