Секогаш во средиштето на збиднувањата...

По потопот на Волстрит, голем пад на цените на акциите и на европските берзи

Цените на акциите на европските берзи забележаа остар пад следејќи го намалувањето на индексот на Волстрит и другите светски берзи. Вложувачите стравуваат од засилување на инфлација и зголемување на каматните стапки. „STOXX 600“…

Влада: Јавноста е целосно информирана за преговарачкиот процес

Јавноста е целосно информирана, решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес, велат од Владата по прозивката од грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, македонската влада конечно јавно да соопшти која ќе биде…

Грчки новинар во „ЕУ Опсервер“: Доста со идиотизмот, Македонија не ни претставува закана

Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од…

Доделени грантовите за инклузија на Ромите во образованието

Единаесет граѓански организации од Македонија потпишаа договори за грантови за спроведување активности кои ќе придонесат за инклузивна средина за децата Роми во образовниот процес, информираат од Здружението на граѓани „Ромски Ресурсен…

Инспекции упаднаа во Чаир – еве што се случуваше

Општинскиот инспекторат на Општина Чаир во соработка со инспекторатот на Град Скопје и Министерството за внатрешни работи спроведоа акција за отстранување на нелегалните продавачи од тротоарите на улиците Кемал Сејфула и Лазар Трповски, и…

Рама: Стабилна Македонија е и во интерес на Грција

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за грчкиот весник „Ta Nea“ коментирајки ги преговорите за името помеѓу Македонија и Грција вели дека „Во преговорите треба да дојде до израз одлучноста за решение за прашањето како и стратешка…

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто се менуваат наставни кадри сред учебна година?

Во Гевгелија не дојде подобар живот. Се крадат идеи на претходното раководство и се бркаат наставници од градинките и училиштата. Ова го изјави на прес-конференција Андон Сарамандов, претседател на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ…

Охриѓани бараат да сопре изградбата на Али-Пашината џамија

Здружениeто на граѓани „Совест“ од Охрид бара кончено стопирање на изградбата на Али-Пашината џамија во градот. Оттаму велат дека и покрај нивните укажувања, надлежните институции инволвирани во градежните работи продолжуваат со својот молк…

Доделени три милиони евра за проекти со невладини организации

Денеска во ЕУ инфо-центарот се одржа промоција на договорите за грант од ИПА 2013 – грантовата шема за проекти „Зголемување на конкурентноста во Република Македонија“ и грантовата шема „Зголемено учество на граѓанскиот сектор во реформите…

Крвав инцидент во позната такси компанија во Скопје

Во централа на такси-компанија на улицата Димитар Туриманџовски дошле С.Р. (53), вработен како такси-возач, и неговата сопруга М.Р. (47), кои почнале да викаат и да ја навредуваат вработената диспечерка Р.Л. (23). „Набргу таа го повикала…

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ излажа за цените на оризот

Неодговорниот пристап на  СДСМ кон земјоделството остави над половина од минатогодишната реколта ориз од кочанско-виничкиот крај во амбарите, изјави Иван Јорданов, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во Штип.…

Движењето Беса: За легалноста на Беса ќе се одлучува по конгресот

Денеска Основниот суд Скопје се изјасни за поведената постапка во судот за добивање легалност на Движењето, што ќе се реши по конгресот, изјави Даим Лучи на прес-конференција. – Поради ова, денес сме тука за да објасниме пред јавноста…

Во Куманово доделени решенија за легализација на бесправно изградени објекти

Иинвестициите за изградба и реконструкција на патната инфраструктура во Кумановскиот Регион и легализацијата на бесправно изградените објекти беа повод за денешната посета на Куманово на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.…

Мицкоски во Вашингтон: Приоритети се членство во НАТО и ЕУ и стратешкото сојузништво со…

Во рамките на посетата на Соединетите Американски Држави, во Вашингтон, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати на конференција за безбедност организирана од Конгресот на САД. На конференцијата се обрати и сенаторот…

(Видео) Бојковски: Градоначалникот на општина Гази Баба ја манипулира јавноста

Градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, ги манипулира јавноста и жителите на населено место Јурумлери. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ не е против да се изгради фекална канализација во…

Во 2016 година од рак починале 3.882 лица, повеќето мажи

Во 2010 година во Македонија од рак умреле 3.705 лица, а во 2016 година бројот на починати е зголемен на 3.882 лица. Мажите двапати почесто умираат од карциноми. Кај мажите најчеста причина за смрт од малигни неоплазми е малигната неоплазма…

Ќазим Асотиќ назначен за нов в.д. директор на МОБ

Фаготистот Ќазим Асотиќ е назначен за нов в.д. директор на Македонската опера и балет (МОБ). Асотиќ е редовен член на МОБ од 1991 година. Завршил средно музичко училиште во МБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, отсек фагот, а…

Законот за амнестијата оспорен пред Уставен суд

Адвокатот Сашко Дуковски поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за амнестијата. Смета дека решението е спротивно на начелото за еднаквост на граѓаните и дискриминира, а членот 3 од Законот е спротивен на Уставот. Во…

Компанијата „Рајанер“ ќе им враќа пари на патниците што ќе најдат поевтин лет од нејзиниот

Авиокомпанијата „Рајанер“ соопшти дека на сите патници што ќе пронајдат поевтини летови од нејзините ќе им ја рефундира разликата. Станува збор за нов план на компанијата, а кој подразбира усогласување на цените со конкуренцијата. Освен…

Ова сигурно не го очекувавте – објавено е новото име на скопскиот аеродром

Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје ќе се преименува во „Меѓународен аеродром Скопје“, објави премиерот Зоран Заев. Тој рече дека одлуката за новото име на аеродромот, како и одлуката за преименувањето на автопатот „Александар…