Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Ова место е рај за напуштените кучиња (видео)

Territorio de Zaguates е рај на земјата за напуштени кучиња и сите луѓе кои ги сакаат и се наоѓа на Костарика. Конкретно, станува збор за најголемото приватно „no kill“ засолниште за кучиња на светот. На ова место, за напуштените кучиња…

Ја запрел сопругата поради прекршок, нејзиниот одговор стана хит (видео)

Заменик шерифот на округот Оринџ во САД, Мајк Вигинтон станал хит на интернет откако било објавено видео на кое ја запрел сопругата поради „сообраќаен прекршок“. Вигинтон ја запрел сопругата поради прекршок кој се однесува на бројот…

Ова се најпознатите пророштва на Нострадамус кои се исполниле

Пред 488 години, во Салон-де-Прованс на југот на Франција починал Мишел де Нотрдам, попознат како Нострадамус. Нострадамус е најпознат како јасновидец, но бил и лекар, козметичар и љубител на астрономијата. Во 1555 година, Нострадамус…

Ако сакате куќа полна со пари, набавете ја оваа билка!

Најпознатите исцелители на негативна енергија во домот се бујните, зелени билки кои не само што ќе донесат позитивни вибрации во домот, туку, како што се верува, и богатство. Според некои верувања, имено, постојат билки кои ја…

Фантастичен трик: Еве како да заспиете за само 1 минута! (видео)

Др. Ендру Веил верува дека стресот од секојдневниот живот со помош на светлината од разни уреди го убиваат сонот и не претвораат во исцрпени зомбија. Ендру Веил, доктор школуван на Харвард, е заговорник на техниката на дишење 4-7-8 која…

Сите го пиеме, а не знаеме колку е опасен – предизвикува седум видови рак

Алкохолот предизвикува најмалку седум видови карцином. Опасен е и по луѓето кои уживаат во мали или умерени количини, предупредуваат научниците. Според едно истражување објавено во магазинот „Addiction“, постои поврзаност помеѓу…

Цените на овие возила ќе паднат за неколку илјади евра – ако купувате кола почекајте до…

Дизел автомобилите полека ќе се искоренуваат од патиштата низ светот, а зачетник на идејата е Германија која, како најмоќна сила во Европската унија, тргнала да се пресметува со загадувањето. Така Судот во Штутгард одлучил да во…

Ракот умира за само 42 часа: Сокот кој излечил повеќе од 50 илјади луѓе

Дали знаевте дека цвеклото е една од најздравите намирници и содржи големо ниво на витамин Б1, Б2, Б6 и Ц како и минерали: калциум, фосфор, магнезиум, натриум. Инаку сокот од цвекло се покажал како одличен во лекување на ракот. За…

Фармер останал во шок откако открил дека мачките кои ги вдомил се нешто друго! (фото)

Руски фармер пронашол четири мачиња - барем така мислел, се додека не ја открил вистината. Бидејќи мачињата изгледале малку поинаку од која било друга мачка која фармерот ја видел, повикал експерти и открил дека не се работи за обични…

Снимка од која застанува здивот: Погледнете како Северна Кореја пред 40 години го пречека…

Поради своето нуклеарно оружје Северна Кореја деновиве е во центарот на внимание на светската јавност. Државата на истокот на азискиот континент важи за најзатворена на светот, еден од последните бастиони на социјализмот. Од…

Забележал црна, пластична вреќа покрај ограда. Она што го пронашол внатре е страшно!…

Не постојат зборови кои би можеле да ги опишат одговорните за овој инцидент. Некој застрелал куче, го ставил во црна, пластична вреќа и го врзал за ограда. За среќа, случајни минувачи го забележале и успеале да му го спасат…

За неколку дена секој вработен во Македонија ќе добие по 9.000 денари

Македонските компании се обврзани да исплатата право на регрес кое е познато како К-15 до крајот на оваа година, односно 31-ви декември. Првичните пресметки говорат дека сите вработени во приватниот сектор ќе добијат меѓу 9.000 и 13.500…

За прашање од милион долари го повикал својот татко, кога ќе ја дознаете причината ќе…

Еден учесник во квизот Милионер освоил 500.000 долари, но не сакал да запре. Ризикувал се` па се одлучил за прашањето за милион долари. Кога го слушнал прашањето го искористил џокерот „повикај пријател“, а тој го избрал својот…

Македонија во тага – почина познатиот кардиолог

Денеска по кратко боледување, почина д-р Јосиф Наумовски, доктор на медицински науки, истакнат интернист-кардиолог и еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија, хуманист и вљубеник во уметноста. Погребот ќе се изврши во…

Почуствуван потрес во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,6 е почувствуван во Македонија. Земјотресот е на длабочина од 5 километри и се случил во 18 часот и 34 минути. Центарот на земјотресот бил на 12 километри од Скопје, а 4 километри од Студеничани.

Мицкоски: Неприсуството на дел од делегатите на Конгресот е потврда за демократските…

„Неприсуството на членови на Извршниот комитет и делегатите на конгресот е потврда на демократските капацитети кои се внатрепатриски во ВМРО-ДПМНЕСекој оној делегат кој чувствува потреба и одговорност да биде дел од Конгресот е тука и оној…

Кризната состојба на јужната граница продолжена до јуни

Со одлука на Собранието, до 30 јуни следната година е продолжен рокот за постоење кризна состојба поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Македонија. Парламентот ја изгласа одлуката со 60 гласа „за“ во…

Во понеделник без вода дел од Ченто

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека во понеделник на улицата Финска бр. 9 во населба Ченто, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од оваа улица и дел од улицата Сава Михајлов во време од 8.30 часот до санирање на дефектот.

Кинотека на Македонија: Проекција на филмот Ѓулчинар Илхами Емин

На 25 декември со почеток во 19 часот во Кинотеката на Македонија ќе се одржи премиерата на документарниот филм Ѓулчинар Илхами Емин посветен на животот, уметноста и делата на турскиот поет, писател и човек од културата Илхами Емин. Филмот…