Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Вооружени разбојници украле црковни пари од 75-годишна жена

Двајца вооружени разбојници ограбиле црква во скопското село Катланово. Според полицијата, вчера во 16.10 часот граѓанин пријавил дека во црквa лоциранa на 150 метри пред Катлановска Бања, две лица вооружени со пиштоли, влегле во објектот…

Возачот што газеше пешаци во Мелбурн бил зависник од дрога со психички проблеми

Возачот што со џип влета во група пешаци во центарот на Мелбурн и притоа повреди најмалку 19 лица бил зависник од наркотици, соопшти тамошната полиција. Според податоците, возачот бил државјанин на Австралија по потекло од Авганистан и…

Пучдемон од Брисел: Дојде време републиката да се отцепи од монархијата

Говорејќи од Брисел, разрешениот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон и се зблагодари на младата жена, која предложи да гласа во негово име. „Денеска е многу важен ден, не за сегашноста, туку за иднината на Каталонија, а Вие,…

(Видео) Костовски: Условите во кои се држат притворените се како во нацистички логор

Условите во кој што се сместени притворените за настаните од 27 – ми април во Истражниот затвор Шутка се како во нацистички логор, обвини Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Хунтата се изживува со притворените патриоти. Додека…

САД ќе ја истражуваат воената соработка меѓу Западен Балкан и Русија

Американското министерство за одбрана во текот на следната година ќе соработува со Стејт департментот за да изведат подетална оценка за соработката на сите земји од Западен Балкан со САД и Руската Федерација. Врз основа на проценката за…

ЈП „Паркови и зеленило“ донира природна елка во Домот за деца без родители „11 Октомври“

3167699ЈП „Паркови и зеленило“ донира новогодишна природна елка од расадникот на претпријатието. Исто така, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ извршија и хортикултурно уредување со засадување зимзелени садници, грмушки, перени и цвеќиња од…

В недела на Водно ќе се собираат бадникови гранчиња

В недела напладне во месноста Краста одборот за прослава на Бадник во Скопје на своите сограѓани ќе им ги претстави кумот и здравичарот за Бадник 2018 соопштувајќи на тој начин дека сè е подготвено за централната прослава на 6 јануари на…

(Видео) Јанева: Го повлековме барањето за „Талир“ за да не влијаеме на политичката…

Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на палатата на ВМРО-ДПМНЕ за да не влијае на политичката состојба, рече специјалната обвинителка Катица Јанева. „Мислвме дека треба да одлучиме на друг начин за…

Косовските бегалци во Македонија ќе добијат поволни услови за враќање во матичната земја

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменикот на премиерот и министер за заедници и враќање на Република Косово, Далибор Јевтиќ, остварија средба на која се разговараше за планот за враќање на граѓани од Косово кои сѐ…

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира со автомобили низ градот

ВМРО-ДПМНЕ во знак на поддршка на притворените патриоти за настаните од 27 април, денеска со почеток од 18.30 часот пред Спортската сала „Јане Сандански“ ќе организира протестен конвој од автомобили. Собирно место e спортската сала Јане…

НБРМ: Вкупните активности на банкарскиот систем со раст од 0,2 проценти во третото…

Во третиот квартал од оваа година, во услови на постепено стабилизирање на очекувањата на домашните економски субјекти, вкупните активности на македонскиот банкарски систем продолжија да растат, односно бележат квартален раст од 0,2…

Вработени на „Трансмет“ го блокираа патот за село Извор

Денес од 10. 45 часот локалниот пат за село Извор-Кичево е блокиран од страна на 23 лица вработени во „Трансмет“, поради неисплатени обврски од работен однос. Претходно од АМСМ информираа и дека времена измена на сообраќај со девијации,…

Во Маврово 12 сантиметри снег

Најстудено утрово било во Маврово со измерени минус 11 степени. Во Лазарополе и Крушево минус 10, минус девет во Берово, минус седум во Ѓуриште, минус шест во Пожаране, Дебар и Тополчани, минус пет во Крива Паланка, минус четири во…

На патот Кичево – Охрид сообраќајот се одвива со девијации

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму соопштуваат дека времена измена на сообраќај со девијации, односно преминување од една коловозна…

Нова трагедија во Македонија – жив изгоре во својот дом

Осумдесет и двегодишен жител на село Умлена, Пехчево, загина вчеравечер во пожар што ја зафатил неговата куќа каде што живеел сам. Според информациите од полицијата, со пожарот првин бил зафатен горниот кат од куќата, по што се проширил…

(Видео) Објавена снимка од апсењето на возачот што се заби во група пешаци во Мелбурн

По нападот во кој возило влета во група пешаци во центарот на Мелбурн, се појави снимка од апсење на човек осомничен дека е одговорен за нападот. На видеото се гледа дека двајца полицајци држат брадест човек со бела маица соборен на…

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време ја очекува Македонија

Времето денеска ќе биде до умерено облачно и студено со слаб до умерен ветер од северен правец. По одделни котлини претпладне ќе се задржи со значителна облачност. Температурата ќе достигне од -1 до 5 степени. Во Скопје значително…

Балкански “карактеристики“: Еве по што се разликуваме од останатите народи!

Балканците, меѓу кои и Македонците имаат многу особини поради кои се различни во општеството и поради кои се истакнуваат. Во продолжение погледнете некои од нив: Делите соба додека не наполните 27 години Се` што јадете е зачинето…

Ставила јаболко во сад со жешка вода, а причината е навистина застрашувачка (фото)

Јаболкото е едно од најпопуларните овошја на светот. Јаболка може да купите преку цела година и тоа во локалниот супермаркет. Имаат супер вкус и се здрави. Но, што тогаш не е во ред со јаболката?! Тешко е да се забележи со голо око, но…

Нејзината куќа секогаш мириса преубаво и свежо, а луѓето не можат да сфатат зошто! Еве во…

Понекогаш кога влегувате во нечија куќа или канцеларија, преубав, освежувачки мирис едноставно ве обзема. Мирисот веднаш ќе ве натера да се запрашате, бидејќи знаете дека не е од освежувач за воздух. Денес ќе ви откриеме за што станува…