Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Поради недостиг на ливчиња од гласачкиот кочан во село Грчец, речиси еден час било…

Во 12.45 часот било пријавено дека на гласачкото место број 2436 во село Грчец било прекинато гласањето во периодот од 12.25 до 13.13 часот поради недостиг на ливчиња од гласачкиот кочан, инфомрираат од МВР. „На гласачкото место број 399…

МВР вечерва излезе со соопштение: Ова се лицата кои фотографирале, снимале, се заканувале…

· Во СВР Скопје било пријавено дека во село Горно Коњаре, скопско, набљудувач враќал луѓе кои оделе на гласање. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот. · Во Полициската…

На некои места излезноста е скоро 55 посто до 17 часот – ова е листата на градови со…

Според првичните податоци на ДИК, излезноста до 17 часот била 29,01 отсто на ниво на Македонија. Најмногу движење на гласачките места имало во Сарај, каде излегле речиси 55 отсто од гласачите, во Липково каде излегле 41,56%, во Центар…

Се зголемува бројот на граѓани кои излегле на референдумот – еве ја бројката на…

На последната прес конференција Државната изборна комисија ги соопшти најновите бројки околу излезноста на денешниот референдум. Од досега обработение податоци, излезноста до 17 часот е 28,8% односно 455 771 гласачи. Оваа бројка сепак…

Предмалку трагедија во Македонија: Во страшна несреќа загина младо момче

25 годишниот Х.А. од Здуње, гостиварско загинал во тешка сообраќајка која што се случи нешто по 14 часот на патот Гостивар - Кичево. Според информациите сега веќе загинатиот Х.А. со својот мотор Јамаха удрил во трактор, по што починал на…

Нарушувања на изборниот процес: Полицијата презеде акција, сите што се огрешиле ќе сносат…

На избирачко место бр.2539/1 во ОУ „Његош“ во Колонија, пријавено е дека М.С. (55) го фотографирал своето гласачко ливче. МВР денеска соопшти дека е известен јавен обвинител, a M.С. е во полициска станица за расчистување на случајот. Во…

Се огласи ДИК – Еве колкава е излезноста до 15 часот

Државната изборна комисија на прес конференцијата одржана во 15:30 информираше дека излезноста до 15 и 30 часот е 22,56, односно гласале околу 334 илјади граѓани. Повеќе детали, очекувајте наскоро.

Мост: Гласањето без проблеми, до 13 часот излегле 16 отсто од гласачите

Одѕивот на гласачите, според ПВТ програмата на МОСТ, до 13 часот е 16% со маргина на грешка од +/- 0,32%. Од набљудувачите и регионалните координатори на МОСТ добиени и потврдени се следните информации за текот на гласањето: • На ГМ…

Значително голем процент на излезност во Карпош

23.97 проценти од гласачите во Општина Карпош го искористиле своето право на глас на денешниот референдум. Според податоците на ДИК, досега галсале 12.863 гласачи, од вкупно 53.688 впишани во избирачкиот список. Податоците наведени…

Над 13 илјади битолчани го остварија своето право на глас

16,74 проценти од гласачите во Битола го остварија своето право на глас на Референдумот кој се оддржува денес на територијата на Македонија. Според информациите на ДИК, во Битола излегле 13.732 лица, а вкупно можност за глас имаат 82.131…

Голема промена на времето: Од вторник температурен пресврт најавува УХМР

И утре нашето подрачје ќе биде под периферно влијание на циклонска активност од Медитеранот, која ќе услови променливо облачно време со локален дожд, особено во јужните и источните делови. Од вторник времето ќе биде претежно стабилно и…

Елон Маск поднесува оставка во „Тесла“ и ќе плати казна од 20 милиони долари

Основачот на компанијата „Тесла“, Елон Маск, кој се соочува со обвиненија на Американската комисија за хартии од вредност ( СЕЦ) за измама поради наводно ширење лажни информации за продажба на компанијата на Твитер, во наредните три години…

Моќен тајфун ја погоди Јапонија, евакуирани над 250 000 луѓе

Силен тајфун ја погоди Јапонија поради што се откажани авионските летови и поаѓањата на возовите, вклучително и во областа на Токио. Во јужниот дел од земјата повредени се најмалку 51 човек. Властите предупредуваат на силни ветрови и…

Тереза Меј: Да се обединиме, мојот план е правичен пат

Британската премиерка, Тереза Меј, ја повика Конзервативната партија да се обедини со неа за да ѝ се обезбеди на Владата да постигне добар договор со ЕУ за излегување од Унијата. Таа нагласила дека нејзиниот план во врска со тоа е…

Индонезија: Со години не работел системот за предупредување од цунами

Системот за рано предупредување од цунами, кој би можел да ја спречи смртта на 832 лица, кои загинаа во цунами кое следеше по земјотресот што го погоди индонезискиот остров Сулавези, веќе со години не функционира, бидејќи е во фаза на…

Севернокорејскиот лидер испрати подарок до претседателот на Јужна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун испрати подарок до претседателот на соседната Јужна Кореја, Мун Џае-Ин, еден пар бели севернокорејски кучиња од расата „пунгсан“. Ова е најнов знак на ненадејно „затоплување” во односите меѓу…

По хакерскиот напад, „Фејсбук“ ја зајакнува безбедноста

Од социјалната мрежа „Фејсбук“ соопштија дека хакерскиот напад во кој беа погоди повеќе од 50 милиони кориснички сметки е голем чекор „назад“ за компанијата во период кога се работи токму за враќање на довербата кај корисниците во врска со…

Дик објави детали: Еве колкава е излезноста до 13 часот

Според податоците на Државната изборна комисија, до 13 часот своето гласачко право на референдумот го искористиле 16% од гласачите. Претседателот на ДИК Оливер Дерковски, информираше дека до 13 часот своето право да гласаат го…