27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски апелира до Американскиот еврејски комитет за санкции против Русија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска апелираше до Американскиот еврејски комитет (AJC) да помогне во заострувањето на санкциите кон Русија и да се забрза испораката на западно оружје во Киев, се наведува на веб-страницата на Глобалниот форум AJC.

„Одбранете ја потребата од зголемување на антируските санкции. Знам дека веќе многу помогнавте, но можете уште повеќе да го искористите своето влијание“, рече украинскиот лидер, пренесува РИА Новости.

Тој укажа и на потребата од забрзана испорака на оружје за Украина.

„Потребно ни е моќно офанзивно оружје, без кое конфликтот само ќе се одолговлекува“, додаде Зеленски.