8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Дали треба да пиеме кафе кога сме болни?

Многумина не можат да замислат ден без утринска шолја кафе. Но, ако се разбудите шмркајќи и со болно грло, дали сепак треба да се препуштите на тоа задоволство?

Иако многумина велат дека топлиот пијалок може да помогне во ублажување на симптомите на настинка, постојат некои други фактори кои треба да ги земете предвид пред да го изберете како пијалок за време на болест.

Совети и препораки
Ова се лекарските совети и препораки за консумирање кафе за време на настинка и грип.

Повеќето луѓе пијат кафе барем еднаш дневно

– Кафето игра централна улога во животот на голем дел од населението, што укажува на неговата широка популарност и културно значење во општеството – објаснуваат истражувачите.

Но, она што е особено интересно е тоа што повеќето луѓе исто така веруваат дека пиењето кафе е добро за нив. Што е со пиењето кафе ако веќе сте болни?

Експертите велат дека кафето може да ги влоши вашите симптоми. Истражувањата покажаа голем број на позитивни здравствени ефекти поврзани со кафето. Но, ако веќе се чувствувате лошо, важно е да запомните дека „кафето е диуретик“, велат експертите.

Со други зборови, кофеинот го зголемува производството на урина, што ја намалува количината на течност во вашето тело.

Губење на течности
– Како резултат на тоа, овој пијалок може да ве дехидрира и да ги влоши симптомите кога сте болни – објаснуваат лекарите. Кога имате настинка или грип, може да почувствувате симптоми како што се потење, повраќање и дијареа – сето тоа го влошува губењето на телесните течности.

Останувањето хидрирано помага да се заменат течностите што ги губите додека сте болни и може да го забрза процесот на болеста до степен до кој ви треба хоспитализација. Недостатокот на течност во телото може да предизвика пад на крвниот притисок и да го спречи протокот на крв во срцето и другите витални органи.

Добрата и доволна хидратација на телото помага за побрзо заздравување.

Сепак, не треба да се грижите само за последиците од дехидрација кога сте болни и пиете кафе.

– Исто така, може да ја иритира слузницата на желудникот и да ги влоши симптомите на гастритис и рефлукс на киселина – вели докторот.

Крвен притисок
Лекарите предупредуваат дека кофеинот може да го зголеми и отчукувањата на срцето и крвниот притисок, „што можеби не е идеално ако веќе имате симптоми на настинка“.

Како што се испостави, кофеинот дури може да има негативен ефект врз времетраењето на вашата настинка.

– Стимулирачката природа на кофеинот може да биде контрапродуктивна кога се справуваме со вирусна инфекција. Една од работите што навистина треба да ги правите кога сте настинати е да се одморите и добро да спиете за да му помогнете на вашето тело да се опорави – велат лекарите.

Кафето исто така може да биде корисно
Сепак, не е сè лоша вест.

– Кафето е богато со антиоксиданси, кои можат да помогнат во борбата против оксидативниот стрес во организмот – истакнуваат лекарите. Стимулативните ефекти на кофеинот исто така можат да бидат корисни ако имате задачи или работа што не можете да ги одложите додека сте болни.

– Доколку чувствувате замор или вртоглавица поради болест, умерено количество кофеин може да помогне да се зголеми будноста и концентрацијата – забележуваат лекарите. И подобро е да посегнете по шолја кафе кога сте болни, отколку нешто како енергетски пијалок, кој обично има „повеќе кофеин од шолја кафе“ и не ги содржи истите антиоксиданси како кафето, што може „да го зајакне имунитетот и помагаат во борбата против инфекциите“, велат лекарите.