4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Американски дипломати: САД може да ја изгубат арапската јавност цела генерација

Во телеграмата што ја виде CNN, се наведува дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) добила предупредувања од американски дипломати во арапскиот свет дека нејзината поддршка „за смртоносната кампања на Израел во Газа може да доведе до губење на арапската јавност. за цела генерација“.

Тие го наведуваат зголемениот гнев против САД, кој избувна по копнената операција на Израел против Хамас.

– Многу губиме во информативната војна – се наведува во испраќањето на американската амбасада во Оман, додавајќи дека разговарале со широк спектар на доверливи лица.

Тие посочуваат дека поддршката за Израел се толкува како „материјална и морална вина за она што го сметаат за можни воени злосторства“.

Телеграмата е испратена до Советот за национална безбедност на Белата куќа, ЦИА и ФБИ.