Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветВо тренд...

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа каде имало 800 луѓе ФОТО

Автомобил управуван од непознат возач влетал во толпа од 800 луѓе во англискиот град Конглтон, на улицата каде што се одржува божиќниот пазар.

Според соопштението на локалната полиција, уапсени се три лица, а автомобилот подоцна бил пронајден напуштен.

Стив Браун, сопственик на продавницата на Хај Стрит, рече дека штотуку се затворал кога слушнал шкрипење на гуми и луѓе како врескаат.

„Беше апсолутно ужасно. час. Луѓето скокаа од патот. Видов една постара госпоѓа која мораше да скокне од патот – таа е многу потресена. Сите сме.”

Стив вели дека луѓето трчале по возачот во автомобилот, за кој вели дека не застанал.

„Се уште не знаеме што се случува, но полицијата сега е тука.

Менди Невил (53) го видела инцидентот за време на нејзината смена:

“Автомобил помина покрај прозорецот и го скрши знакот што го имаме надвор. Тоа е единствената штета што ја имавме. Жената рече дека ја повредила ногата. Не знаела дали нешто и удрило во ногата кога автомобилот поминал, но никој не бил сериозно повредена“.

Полицијата во моментов е на лице место и врши увид.