Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Дали е можно: Стаорци обвинети дека изеле половина тон марихуана

Стаорците во северна Индија се „обвинети“ дека изеле стотици килограми марихуана складирана во полициските магацини, јавува Си-Ен-Ен.

Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата, изјави судот во Матура, Утар Прадеш, откако им беше кажано дека локалната полиција не пронашла речиси 200 килограми запленет канабис што требаше да послужи како доказ на судење.

Во судските документи беше наведено дека обвинителството презентирало дека повеќе од 700 килограми марихуана складирана во различни полициски станици може да бидат погодени од наезда на стаорци во градот Матура.

– Закана од стаорци има речиси во сите полициски станици. Затоа, неопходно е да се преземат неопходни мерки за заштита на запленетата марихуана – се наведува во судскиот документ.

Началникот на градската полиција MatureMartand, Пракаш Синг, изјави за CNN дека марихуаната е „уништена од дождови и поплави“, а не од стаорци.