Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветВо тренд...

Зеленски: Руски проектили ја погодија Полска, нашата пријателска земја (ВИДЕО)

Попладнево експлозија се случи во селото Пжеводов на полската страна на полско-украинската граница. Според првичните информации, загинале две лица. „Вашингтон пост“ објави, повикувајќи се на високи американски претставници, дека станува збор за руски ракети.

Се огласи и претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

– Денеска Русија изврши уште еден масивен ракетен напад. Вкупно 90 ракети. Зафатени беа енергетските системи, деловните субјекти, станбените згради. Денеска се случи она за што долго предупредувавме. Теророт не е ограничен само на нашите национални граници. Руски проектили ја погодија Полска, нашата пријателска земја.

Колку пати Украина кажа дека теророт нема да биде ограничен? Полска, балтичките држави… Прашање на време е кога ќе продолжи рускиот терор.

Терористите треба да се стават на нивно место! Колку подолго Русија ужива неказнивост, толку повеќе закани ќе има за секој кој е на дофат на руските ракети.

Лансирање ракета над територијата на НАТО… Ова е руски ракетен напад врз колективната безбедност! Ова е многу значајна ескалација. Мора да се преземе акција.

И сега сакам да им кажам сè на нашите полски браќа и сестри:. Украина секогаш ќе ве поддржува! Теророт нема да ги ослободи луѓето! Победата е можна кога нема страв! Ние го немаме заедно со вас.

Русија губи на бојното поле. Русија нè тероризира нас и сите што може да ги достигне. Ќе направиме се да го спречиме – рече Зеленски.