31.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет ТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес од 7,1 степени ги погоди Филипините

Разорен земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди филипинскиот остров.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Лаганхиланг, 335 километри северно од Манила.

Националната агенција за управување со катастрофи соопшти дека некои области се без електрична енергија и телефонски врски.

Потресот предизвика голема штета на една болница и повеќе згради. Многу куќи имаат оштетувања, а штети има и на патиштата.

Засега нема информации за евентуални жртви.

Можеби ќе ве интересира

Силен земјотрес го погоди Чиле

M T

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени во земјотресот на Филипините

M T

Пендаровски: Скопје сè уште живее со споменот за настраданите во катастрофалниот земјотрес

M T

Скопје одбележува 59 години од катастрофалниот земјотрес

M T

Земјотрес на Крит – Грчкиот остров се стресе со јачина од 4,5 степени

M T

Силен земјотрес ја погоди Романија

M T