6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » филипини
Свет

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени во земјотресот на Филипините

M T
Најмалку две лица го загубија животот, а десетици се повредени во силниот земјотрес што ги потресе Филипините. Потресот со интензитет од седум степени според Рихтеровата...
СветТОП ВЕСТИ

Силен земјотрес од 7,1 степени ги погоди Филипините

M T
Разорен земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди филипинскиот остров. Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Лаганхиланг, 335 километри...
СветТОП ВЕСТИ

Најмалку 123 лица загинаа во тропска бура на Филипините

M T
Најмалку 123 лица загинаа во поплавите и одроните на Филипините, кои ги предизвика тропската бура Меги во централниот и јужниот дел на земјата, а армијата...
Свет

Tепачка во затвор на Филипини, има починати, десетици повредени

M T
Најмалку шест лица загинаа, а 33 се повредени во тепачка меѓу ривалски банди во затвор на Филипините, соопштија утрово властите на таа земја. Насилството изби...
Свет

Силен тајфун ги погоди Филипините, евакуирани 100.000 луѓе

M T
Силен тајфун денеска го погоди југоисточниот дел на Филипините и се почувствувал низ повеќе провинции, а речиси 100.000 луѓе се евакуирани од ризичните области кои...
Македонија

Османи: Воспоставивме дипломатски односи со Филипини

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи и неговиот колега од Филипини, Теодоро Л. Локсин, потпишаа заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. „Ваквиот...