21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Труење со алкохол во Индија – Починале 26 луѓе, а над 30 се во болница

Најмалку 26 луѓе починаа, а повеќе од 30 се хоспитализирани откако испиле домашен пијалок во западна Индија, соопштија властите.

Според владиниот претставник Мукеш Пармер, смртните случаи се случиле во областите Ахмедабад и Ботад во државата Гуџарат, каде што е забрането производството, продажбата и консумирањето алкохол.

Не е познато каква хемикалија била употребена во пијалокот.

Полицијата уапсила неколку осомничени шверцери, кои учествувале во производството на алкохолен пијалок во кој била додадена хемикалија, објави новинската агенција „Press Trust of India“.

Локалниот функционер Раџ Кумар изјави дека е започната истрага за инцидентот.

Можеби ќе ве интересира

Заборавете на АЛКОХОЛОТ, ова е НАЈЛОШИОТ пијалок за вашиот црн дроб

M T

124 санкционирани возачи во Скопје, 11 под дејство на алкохол

M T

Путин ги повика Индија и Кина на заеднички воени вежби, како одговор на обидите на САД да ја изолираат Москва

M T

49 лица загинаа од гром во Индија оваа недела

M T

Индија: Дваесет луѓе загинаа од гром во еден ден

M T

Алкохолот им штети само на младите, а на постарите може ДУРИ да им биде корисен

M T