14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

49 лица загинаа од гром во Индија оваа недела

Седум лица, главно земјоделци, загинаа од гром во село во северната индиска држава Утар Прадеш, соопшти денеска локалната полиција, со што вкупниот број загинати од гром во Утар Прадеш оваа недела се искачи на 49.

Земјоделците се криеле под дрвјата за време на монсунските дождови кога биле погодени од гром и веднаш починале.

Меѓу жртвите има четворица членови на едно семејство, како и сточари од градот Каушамби, изјави претставник на локалната полиција.

Можеби ќе ве интересира

Путин ги повика Индија и Кина на заеднички воени вежби, како одговор на обидите на САД да ја изолираат Москва

M T

Индија: Дваесет луѓе загинаа од гром во еден ден

M T

Труење со алкохол во Индија – Починале 26 луѓе, а над 30 се во болница

M T

Индија: Луѓето ги ризикуваат своите животи за да добијат вода

M T

Киргистан: Девојче загина од гром, а уште две деца се повредени

M T

Големи поплави во Индија – Повеќе од 500.000 луѓе ги напуштија своите домови

M T