19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Хакирани официјалните профили на британската армија на Твитер и Јутјуб

Некој ги хакирал официјалните профили на Твитер и Јутјуб на британската армија. Од британската армија ја потврдија оваа информација и додадоа дека случајот го сфатиле крајно сериозно и истражуваат.

Хакери го преименувале твитер-профилот на британската армија во „Бапескан“, а за профилната слика ставиле цртан мајмун.

Беше објавено дека каналот на британската армија на Јутјуб е заменет со профил наречен Ark Invest и нејзиното лого. Сметката промовираше наводно интервју со милијардерот Илон Маск за криптовалутите. Арк Инвест е глобална инвестициска компанија.

Можеби ќе ве интересира

Петровска-Брнз: Соработката помеѓу САД и Северна Македонија на највисоко ниво, заеднички го менуваме ликот на Армијата

M T

Украинската армија тврди дека десетици Руси загинале во борбите во Херсон

M T

Талески: Усвоен Законот за служба во Армијата, подобри услови за работа и пензионирање на војниците

M T

Русите нападнаа повеќе од 40 градови во Донбас

M T

Поранешен шеф на британската армија: Путин не постигна многу, му треба победа во Донбас

M T

Белорусија започна проверка на силите за реакција, министерството тврди дека не претставуваат никаква опасност

M T