Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешен шеф на британската армија: Путин не постигна многу, му треба победа во Донбас

Поранешниот командант на британската армија, пензионираниот генерал Ричард Данат во интервју за Sky News ја коментирал ситуацијата во Украина.

Тој вели дека решавачката битка во моментов се води во регионот на Донбас во источна Украина, додавајќи дека борбата за градот Северен Доњецк се интензивира.

„Владимир Путин досега не постигна многу во оваа војна и затоа многу силно чувствува дека мора да постигне некаква победа. Според неговиот ум, тоа веројатно значи целосна контрола над регионот на Донбас“, рече Данат.

„Иако руските сили постигнуваат мал напредок, тоа нема да им донесе победа во војната“, додаде генералот.

Зборувајќи за ситуацијата во разурнатиот град Мариупол, Данат рече: „Се очекуваше пад на Мариупол, што значи дека Русите сега ја постигнаа целта да создадат копнен коридор од Крим преку Мариупол до Донбас“.

Можеби ќе ве интересира

Гроси: Се надевам на средба со Путин што е можно поскоро

M T

Британското разузнавање: Кина ги мами нашите поранешни пилоти во својата армија, нуди големи пари

M T

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T