27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Короната не е завршена работа, пристигнаа нови соеви на омикрон, две вакцини помалку штитат

Европската агенција за лекови (EMA) денеска предупреди дека варијантите на BA.4 и BA.5 omicron сојот на вирусот Sars-Cov-2 стануваат доминантни во Европа, што „веројатно ќе резултира со зголемување на случаите на инфекција со Ковид 19 во наредните недели“.

ЕМА наведува дека врз основа на ограничени податоци, нема докази дека BA.4 и BA.5 се поврзани со зголемена сериозност на инфекција во споредба со циркулирачките варијанти BA.1 и BA.2, но предупредува дека со зголемување на бројот на заразени, како и во претходните бранови, може да има зголемување на бројот на пациенти во болница, прием на интензивна нега и бројот на смртни случаи.

Се додава дека новите подваријанти на омикрон се поотпорни на имунитетот добиен со вакцините Astrazeneca и Pfizer, бидејќи се „антигенски пооддалечени од основниот вирус“.

Земјите се повикани да го следат движењето и ширењето на вирусот Ковид 19, особено кај 65-годишните лица, а ЕМА повторува дека вакцинацијата и дозите за засилување остануваат приоритети за заштита, со очекување дека дополнителни дози ќе бидат потребни најмногу на -ризични групи.инфекции.